Akné: 5 důvodů, proč vyhledat odborníka

Akné: 5 důvodů, proč vyhledat odborníka

Akné patří mezi nejrozšířenější kožní problémy současnosti. A to nejen u dospívajících. Trápí řadu dětí a také dospělých. Forem akné je ale hned několik a ne všechny druhy tohoto kožního onemocnění vyžadují zásah odborníka. Zjistěte, jaké akné máte zrovna vy a kdy je nejlepší objednat se k dermatologovi.

Důvod číslo 1: Akné jste nikdy předtím neměli

Pokud se zrovna nenacházíte v pubertě, pro kterou je akné v podstatě typické, všímejte si, co se děje s vaší pletí. Jestliže jste nikdy v minulosti akné neměli, pubertu máte dávno za sebou a začaly se vám tvořit pupínky, je na čase zpozornět. Vznik pupínků totiž může provázet řadu dalších kožních nemocí, se kterými si doma neporadíte. Červené pupínky se objevují v začátcích takzvané růžovky, nebo při zánětu vlasových váčků.

Důvod číslo 2: Pupínky jsou plné hnisu

V takovém případě trpíte závažnější formou akné, při které se tvoří hnisavé papuly a cysty. Tkáň je zasažena mnohem výrazněji než při běžné formě akné. I proto je důležité poradit se o další léčbě s odborníkem. Bez zásahu lékaře by vám mohly zůstat nehezké jizvy.

Důvod číslo 3: Domácí léčba nezabírá

Možná jste vzali léčbu pupínků do svých rukou, pořídili jste si arzenál vhodné kosmetiky pro problematickou pleť a čekali jste zázraky, které se nekonají. Řada lidí trpících akné neuspějí s běžnými kosmetickými přípravky, není to nic neobvyklého. Někteří, přestože mají lehkou formu akné, potřebují předepsat léky, případně poradit. Lékař nejlépe pozná, proč vám daná kosmetika nezabírá a doporučí vhodnou léčbu. Sáhnout může i po antibiotikách, které si zpravidla s akné poradí do několika týdnů.

Důvod číslo 4: Jste ve stresu

Někdo si na pupínky ve tváři či na zádech vznikne, někdo má strach vyjít na ulici. Pokud patříte spíše ke druhé skupině a akné vás stresuje, je čas vyhledat lékaře. Ten by se měl postarat o to, abyste se cítili dobře.

Důvod číslo 5: Akné se zhoršilo kvůli lékům
Možná berete antikoncepci, možná za sebou máte chřipku nebo angínu. Veškeré medikamenty mají na akné velký vliv. Pokud vidíte spojitost mezi užíváním léků a pupínky, rozhodně byste měli informovat lékaře. Pro příště bude vědět, na které léky reaguje vaše pleť citlivěji.

Základní rada, jak projevy akné zmírňovat, je ale zcela jednoduchá: nestresovat se, upravit jídelníček, příliš nekořenit a nesolit, jíst hlavně ovoce a zeleninu. Dopřát tělu dostatek vody, nejlépe neperlivé a neslazené. Pomůže i trocha pohybu a pravidelná péče o pleť.