Vzhůru do solárka: na co jste se chtěli vždycky zeptat

Vzhůru do solárka: na co jste se chtěli vždycky zeptat

Přijde vám před odjezdem k moři jako nejlepší nápad vyrazit do solária, abyste svou kůži připravili na hřejivé paprsky slunce? Provozovatelé solárií často lákají zákazníky na to, že si díky umělému opálení kůže rychleji zvykne a je pak na slunci odolnější. Lékaři ale přišli na to, že to není úplně pravda. A mýtů okolo solárií je více. Ptali jsme se za vás.

Můžu kůži natrénovat na opálení?

Ne. Kůže se natrénovat nedá. Každé spálení si totiž pamatuje. Podle některých lékařů dokonce stačí dvě pouhá spálení za život, aby se v organismu nastartoval vznik zhoubného nádoru. Zhnědnutí kůže je v podstatě reakce na nepříjemné sluneční paprsky, kdy v kůži vzniká zánět. Pokud se nechráníme krémem s UV filtrem, hrozí spálení i po té, co máme pocit, že už máme ze solária hnědou kůži.

Můžu se v soláriu spálit stejně jako na slunci?

Neměli byste. Umělému záření chybí složka záření zvaná UVB. Právě ta způsobuje zarudnutí kůže a vede ke spálení. Vždy ale záleží na tom, v jakém stavu jsou solární trubice v soláriu. Ty se musí pravidelně vyměňovat, aby se na kůži opravdu nebezpečné UVB záření nedostalo.

Můžu se opalovat v jednom dni v soláriu a na slunci?

Kůži tím velice zatížíte. Někteří dermatologové dokonce tvrdí, že by se umělé paprsky s těmi skutečnými neměly nijak kombinovat. V létě si proto návštěvy solárií odpusťte.

Budu mít ze solária jinou barvu opálení než ze slunce?

Záleží na tom, jaký jste fototyp. V soláriu se nespálíte, takže následné hnědnutí bude pozvolené a zdravější. Lidé mají tendenci s prvním sluncem opalování u moře přehánět. Kůže se pak rychle spálí a při následném hnědnutí vypadá tmavší. Takového výsledku v soláriu nedocílíte.

Jak často můžu chodit do solária?

Odborníci doporučují to příliš nepřehánět. Během dvou až tří týdnů byste neměli do solária jít více než desetkrát. Optimální je navštívit jej jednou za dva až tři dny. Pokud ale chcete jen udržet přirozeně hnědou a zdravou barvu, stačí vám bohatě dvě opalování týdně.

Můžu v soláriu použít opalovací krémy z léta?

Ne. Kůži musíte ošetřit speciální kosmetikou určenou pro umělé opalování. Kůže bude chráněná, vyživená a rychleji se opálíte. Vždy mějte i ochranné brýle.

Jak zabráním tomu, aby mi v místech na zádech a zadku zůstávaly bílé skvrny?

Během opalování se hýbejte. Místa, která se neprokrvují, se neopálí.

Můžu během „solárkování“ používat Face-Up?

Můžete, Face-Up! je šetrný a používání obojího by nemělo vadit. Nezapomínejte ale, že opálení akné nevyléčí, jen ho pomůže na chvíli skrýt. Dejte si pozor na přesušenou pokožku, ale také na mastné krémy.