Akné dokáže potrápit i v dospělosti: „Nevyrostla jsem z toho. Kvůli akné jsem se schovávala,“ říká Lenka

Akné dokáže potrápit i v dospělosti: „Nevyrostla jsem z toho. Kvůli akné jsem se schovávala,“ říká Lenka

Jak akné dokáže znepříjemnit život, ví dobře Lenka Holoubková. Dvacetiletá studentka z Brna s pupínky hlavně na obličeji a na zádech a s jizvami, které po akné zbyly, bojuje od svých třinácti let.

Lenka má problematickou pleť, co pamatuje. „Dřív jsem hodně sportovala a trpěla na takzvané potničky. Doufala jsem, že z toho vyrostu, ale ani když jsem pak sportu nechala, akné se vůbec nelepšilo,“ vypráví Lenka.

Zbavit se akné jí nepomohl ani kožní lékař, kterého vyhledala. „Zkusila jsem několik druhů mastiček. Pokud zabraly, tak jen na krátkou chvíli. Na akné trpí i má máma, které je přes čtyřicet let. Řekla jsem si, že je to asi zkrátka genetika, a po pár letech jsem to se všemi léky a mastičkami vzdala jako ztrátu času,“ vzpomíná.

Akné ji trápilo hlavně psychicky. „Jsem mladá a štíhlá, ale místo abych nosila trička na ramínkách nebo šaty s výstřihem, oblékala jsem se schválně tak, abych záda, ramena a výstřih zahalila. Různě jsem experimentovala i s make-upem, ale ten nerovnosti na pleti často ještě víc zvýrazní. Vždycky, když se akné zhoršilo, řešila jsem, jak se co nejvíce schovat,“ popisuje Lenka.

Když před třemi lety přišla nabídka zúčastnit se jako dobrovolník testování účinnosti nového přístroje Face-up! v klinické studii, neváhala. Měla totiž už dobré zkušenosti s horským sluncem, na které chodila s ekzémem a které jí celkem pomáhalo. Přístroj, který testoval tým docenta Ivana Rampla, kromě světla navíc kombinoval magnetické pole a teplo.

„Po desíti dnech jsem začala vidět první výsledky. Nejen že pupínky začaly ustupovat, ale co bylo pro mě mnohem důležitější, začaly se mi zacelovat jizvy po akné. Za dva týdny půlka z nich zmizela,“ vzpomíná Lenka. Podobný výsledek zaznamenala i Lenčina maminka, která se studie také zúčastnila. „Přístroj nám oběma hodně pomohl,“ uznává.

Po třech letech od klinického testování se přístroj českých vědců dostává na trh a můžou ho tak využít nejen dobrovolníci. Lidé, které trápí akné, si jej mohou koupit přímo domů a postavit třeba vedle kartáčku na zuby. Přístroj pak stačí aplikovat 10 minut minimálně jednou, ideálně dvakrát denně.