Jak se zbavit akné: Mýty, kterým nevěřit

Jak se zbavit akné: Mýty, kterým nevěřit

Způsobuje jizvy na těle i na duši. Akné je problém, který v průběhu života ve větší či menší míře postihl 90 procent z nás. I přesto, nebo právě proto, je opředen řadou mýtů. Jaké jsou ty nejčastější?

Slunce léčí

Opalováním pomůžete akné skrýt, nikoliv vyléčit. Pupínky tak budou méně viditelné, ale vaší pokožce tím příliš neprospějete. Může být ještě sušší, citlivější a podrážděnější, nemluvě o urychlování stárnutí pokožky a vyšším riziku rakoviny kůže, což platí pro všechny typy pleti. Pokud se bojíte mastných opalovacích krémů, můžete si pořídit ty určené pro problematickou pleť.

Více hygieny = méně pupínků

Tvorba pupínků nemá přímou souvislost s tím, jak často si pokožku myjete. Samozřejmě, pravidelná péče o pleť je důležitá a může omezit ucpávání pórů. Ale nic se nemá přehánět – umývat si obličej podle odborníků stačí dvakrát denně. Častěji už nemá smysl – naopak. Přílišná hygiena může vést k vysoušení a podráždění pokožky a tvorbě ještě více pupínků.

Vymačkávání pupínků všechno urychlí

Chodit s velkým pupínkem s bílou tečkou na čele se asi nechce nikomu. Snažit se jej vymáčknout je ale nejhorší možné řešení. Riskujete tím, že se místo ještě více zanítí a hojení bude trvat ještě déle, nebo že si způsobíte poranění, po kterém vám zůstane jizva.

Stravování za akné nemůže

Dlouho se tvrdilo, že stravování nemá na pupínky vliv. Poslední studie ale ukazují, že vztah mezi složkami stravy, které jíme, a akné přece jen existuje. Odborníci proto varují před potravinami s vysokými glykemickým indexem – je to například čokoláda, smažené hranolky, chipsy, pizza, ale třeba i pivo nebo kola. Přehánět bychom to neměli ani s mléčnými výrobky. Jedním slovem ale dodávají, že stravování není hlavní a rozhodně ne jedinou příčinou vzniku akné. Na to by se mělo pohlížet komplexně.

Akné je jen kosmetický problém

Akné je onemocnění, které zanechává jizvy nejen na tváři, ale i na duši. Akné je vlastně s lidskou psychikou velmi úzce svázáno. Přestože není zatím úplně jasné, proč se to tak děje, psychický stres výskyt a intenzitu pupínků hodně ovlivňuje. A naopak – akné má zásadní vliv na psychiku. Lidé, kteří s tímto kožním onemocněním dlouhodobě bojují, mívají problémy zejména se sebedůvěrou a sebeúctou, jež mohou vést až třeba k sociální fobii nebo těžkým depresím.

Pupínky jsou problémem mladých

Akné není jen problém teenagerů. Týká se všech – od novorozenců až po starší lidi. Po třicítce jeho výskyt klesá, ale i tak trápí přes deset procent populace. Výjimkou nejsou ani padesátiletí pacienti. Projevy se ale celkem liší. U mladých lidí jde většinou o tzv. acne vulgaris – na obličeji se projevuje zanícenými pupínky či černými póry především v oblasti čela, nosu nebo brady, hojně se vyskytuje ale také na zádech, krku či dekoltu. V dospělosti se pak častěji objevuje tzv. acne rosacea – objevuje se převážně na obličeji, typicky v oblasti nosu, tváří a na čele, a projevuje se zčervenáním pokožky a pupínky. Dobrá zpráva – přístroj Face-up! působí na oba typy.