Akné a hormony. Jak se ovlivňují?

Akné a hormony. Jak se ovlivňují?

Akné není výjimečné, trápí osmdesát procent všech lidí a rozhodně si ani nevybírá mezi ženami či muži. Dokonce už dávno neplatí, že je jen onemocněním teenagerů. Co za něj může? V prvé řadě hormony. Právě ty totiž ovlivňují tvorbu kožního mazu.

První hormonální nerovnováha se obvykle objevuje v období puberty. Tělo se snaží „poprat“ s novým přívalem hormonů, které do té doby neznalo. Právě z těchto důvodů akné vzniká. Přebytek mužského pohlavního hormonu totiž působí na mazové žlázy, které produkují více mazu, s nímž si pokožka neví rady. Vznikají pak první zánětlivé reakce, červená místa a pupínky.

Pubertální hormonální nerovnováha obvykle v dospělosti končí, problémy s akné má však i řada dospívajících žen. Jak je to možné? Opět jsou za tím hormony. Jejich produkce se totiž liší v různých fázích menstruačního cyklu. To je důvodem, proč se občas před menstruací objeví nějaký ten pupínek.

Mnohem zásadnější vliv na tvorbu akné v dospělosti má ale hormonální antikoncepce a její následné vysazení. Po dvou až třech měsících od vysazení se obvykle hormonální hladina „rozhodí“ a tělo začne produkovat více mužských hormonů. Obvykle se nejprve objeví drobná krupička na místech, které se nám více mastí – kolem brady, na T zóně či kolem vlasů. Postupně nacházíme pupínky i v horní třetině zad a na obličeji pravidelně.

Špatnou zprávou je, že hormonální hladinu spravit nedokážete, tedy pokud nechcete brát opět antikoncepci nebo jiné léky na hormonální bázi. Ve chvílích narušení této rovnováhy je proto ideální přiklonit se k zdravému životnímu stylu, jíst hodně zeleniny a zejména pít dostatek vody. Zvyknout si budete muset i na nový přístup k čištění pleti. To bude vyžadovat větší důslednost i speciální přípravky pro problematickou pleť.

S akné se pak pravděpodobně zejména ženy v životě ještě párkrát potkají. Hormonální výkyv je čeká v období těhotenství a následně během kojení. Právě v tomto období je složitější také léčba pupínků, na které nelze použít veškerou kosmetiku či případně léky, které těhotné ženy nesmí užívat. Ale nejsou v nevýhodě jen ženy. U mužů se akné v dospělosti objevuje také, a to nejčastěji v období, kdy jsou pod velkým tlakem, nebo když mají stres v práci.

Ač je na trhu bezpočet dostupných léků i kosmetiky proti akné, podle statistik dermatologů je řada lidí, kteří se akné nezbaví po celý svůj život. Pravdou také je, že je akné z velké části dědičné. Pokud vaši rodiče trpěli na akné, máte až padesátiprocentní pravděpodobnost, že budete s pupínky bojovat také.