Zjistěte, proč máte akné
Akné a puberta patří k sobě, říkáte si. Jak je ale možné, že nepříjemné pupínky, černé tečky a zarudlá místa trápí řadu lidí i v dospělosti, a některé z nich dokonce i po padesátce? Důvod rozhodně není jen jeden. Podívali jsme se na nejčastější příčiny vzniku akné. Najdete mezi nimi i sebe?
Důvod první: dědičnost
Geny mohou za řadu našich problémů. Ovlivňují to, jak bude náš organismus pracovat. Výzkumníci z The Medical College of Georgia a St Thomas‘ Hospital z Londýna zjistili, že právě geny mají na vznik akné mnohem větší vliv než vnější okolnosti. Do studie, která měla podnítit vědce k hlubšímu zkoumání příčin vzniku akné, bylo zahrnuto 458 párů jednovaječných dvojčat a 1099 párů dvojvaječných dvojčat žen různého věku. Výsledky studie ukázaly, že dědičnost se na vzniku akné podílí celými 81 %. Zbylých 19 % připadá na vliv zevních faktorů.
Důvod druhý: hormony
Jak už jsme několikrát zmiňovali, hormony na vaší pleti dokážou rozpoutat hotovou pupínkovou smršť. I z těchto důvodu mají akné především teenageři, kterým se hladina hormonů teprve ustaluje. Hormony ale dělají své i u žen v období menstruace, v těhotenství, během kojení nebo například po vysazení antikoncepce. Hormonální nerovnováha totiž způsobuje zvětšování mazových žláz a také posiluje tvorbu mazu. Odtud je už ke vzniku pupínku opravdu jen kousek.
Důvod třetí: podrážděná kůže
Ne nadarmo vás kosmetička upozorňuje, abyste si často nesahali na obličej. Na rukou máme neuvěřitelné množství bakterií. Pokud je na kůži trhlinka, případně malá ranka, můžete si místo snadno zanítit. A zánět kůže rovná se akné. Dávejte si pozor, jak často si na obličej saháte, neškrábejte se a myjte si často ruce.
Důvod čtvrtý: stres
Dlouhodobý stres nedělá dobře celému vašemu tělu. Má vliv na vlasy, vnitřní orgány i pokožku. Pokud jste pod tlakem, tělo se brání a vylučuje více mazu. A akné je na světě. Pokud jste si všimli, že během stresových období bojujete s pupínky, více odpočívejte, dávejte pozor na skladbu jídla a dopřejte si dostatek spánku.
Důvod pátý: některé léky
Androgeny, lithium, některé druhy antibiotik. To vše jsou léčiva, která vaší kůži příliš neprospějí. Snažte se užívání léků minimalizovat. Zdraví je samozřejmě důležitější než vzhled vaší kůže, rozhodně ale účinky léků neopomíjejte. Jestliže jste zaznamenali výrazně zhoršení stavu pokožky, informujte svého lékaře a zkuste společně vybrat takový lék, který vám bude vyhovovat lépe.
Důvod šestý: životní styl
I když řada studií dokázala, že životní styl nemá na kůži takový vliv jako jiné faktory, pořád stravou můžete leccos změnit. Začít žít zdravěji navíc nepomůže jen vaší kůži, ale prospějete celému tělu. Vynechat zkuste sladké, nesolte tolik a zvyšte přísun obyčejné neperlivé vody. Nepijte příliš alkoholu (jedna sklenička vína denně nebo malé pivo jsou povoleny) a vynechejte cigarety. Brzy uvidíte rozdíl.