Co dělá alkohol s vaším akné?

Co dělá alkohol s vaším akné?

I když můžete kvalitní kosmetikou a péčí svou pleť vylepšit, to nejdůležitější přichází zevnitř. Pokud budete žít nezdravě, pokožka bude tím prvním místem, kde se váš životní styl projeví. A stejně jakou má vliv na pleť strava, působí na ni i alkohol. Jak moc? A může alkohol odstartovat problémy s akné?

Dobrá zpráva je, že alkohol je jen opravdu zřídkakdy přímou příčinou vzniku akné. Druhá věc ale je, že má na kvalitu pleti velký vliv. A záleží spíše na konkrétním člověku, jak moc jeho pleť více alkoholu ovlivní. Někteří objeví první pupínky a zarudnutí téměř okamžitě, jiných se přemíra alkoholu neprojeví.

Proč má vůbec alkohol na kůži takový vliv? Za vším je síla imunitního systému. Pokud je imunitní systém silný, nedovolí bakteriím, aby do organismu zasahovaly. Když někdo pije alkohol dlouhodobě a pravidelně, imunitní systém je oslabený a bakterie se mohou projevit. Nejčastěji se usazují v pórech, kde způsobují rozsáhlé záněty, tedy akné.

To ale není vše. Alkohol také mění hladinu hormonů v těle. A jak je známo, hormonální nerovnováha je nejčastější příčinou vzniku akné. Dalším důvodem může být stres. Také ten  v kombinaci s alkoholem ohrožuje kvalitu pleti. Stejně tak jako špatně fungující játra, která jsou hlavním „čističem“ organismu. Játra udržují nejen rovnováhu hormonů v těle, ale také drží hladinu cukru a odstraňují toxiny.

Alkohol je také hlavní živnou půdou pro bakterii z rodu kvasinek zvanou candida. Ta se nachází například v pivě i míchaných koktejlech. Jakmile pijeme více alkoholu, bakterie se lépe množí a její výskyt se projeví nejprve na kůži. Pokud jste na pupínky narazili, zpozorněte. Candida je totiž původcem nepříjemných kvasinkových infekcí.

Alkoholu se ale rozhodně nemusíte vyhýbat úplně. Jak doporučují odborníci, je vždy lepší ho pít s mírou a častěji. Je rozhodně lepší si dát denně dvě deci vína, než celý týden abstinovat a v pátek vypít celou lahev nebo tvrdý alkohol. Pro organismus a především zmíněná játra je to mnohem větší zátěž. Ideální je také při konzumaci alkoholu myslet i na vodu.

Na jednu skleničku alkoholu lékaři doporučují vypít jednu skleničku vody. Je to proto, že alkohol dehydruje a současně odstraňuje zásoby vitaminu A, který udržuje pleť pružnou. Naše tělo pak není schopné odstraňovat toxiny z těla. Že jste dehydrovaní, ale obvykle poznáte až druhý den ráno, kdy máte velkou žízeň, suché dlaně i rty. Pokud toto pravidlo s vodou budete dodržovat, vězte, že vám bude ráno lépe.