Vyznáte se v kosmetice? Problematická pleť potřebuje tu svou

Vyznáte se v kosmetice? Problematická pleť potřebuje tu svou

Kosmetika, kterou používáme, nemá lehký úkol. Musí naší pleti dodat vše, co jí sebere nezdravé ovzduší, špatné přírodní podmínky i životní styl. Někdy ale může být právě kosmetika příčinou našich kožních problémů. A to zejména, máme-li problematickou pleť.

Pokud máte aknózní pokožku, často se setkáváte s názvem komedogenní kosmetika. Co si ale pod tímto termínem představit? Komedogenicita je v podstatě schopnost přípravku vyvolat zánět kůže, což rozhodně nechceme.

I když se nejedná přímo o akné, akné je tento stav velmi podobný. A pokud už pupínky máte, může vám tento typ kosmetiky stav kůže ještě zhoršit. Komedogenní kosmetika totiž ucpává póry. Přestože látky vyvolávající tento stav pomalu z kosmetiky mizí, malé množství v nich ještě najdeme. Na každého působí obvykle jinak. Kdo má sklon k akné, bude reakci vidět okamžitě. Podobně negativně reagují komedogenní látky také na zpocenou kůži během letních měsíců.

Čemu se tedy vyhnout?

1. Přípravky obsahující oleje

Přestože oleje mohou na vaši kůži působit blahodárně, existují mezi nimi typy, které jsou pro aknózní pleť naprosto nevhodné. Oleje do pórů pronikají a ucpávají je. Vzdávat se používání příjemných a vonných olejů nemusíte, stačí ale dávat pozor, jaký přípravek kupujete. Vždy by na sobě měl mít uvedeno, že se jedná o nekomedogenní kosmetiku, případně na kombinovaných přípravcích hledejte výraz oil free. Řada výzkumů potvrdila, že se tento problém týká jen některých typů olejů. Například slunečnicového ani minerálních olejů se obávat nemusíte.

2. Parfémované přípravky

Sice krásně voní, ale na kůži mohou napáchat mnoho škod. Parfémované přípravky často způsobují na pokožce nejrůznější alergické reakce. Abyste se přesvědčili, zda je vaše kůže snese, je potřeba udělat jednoduchý test. Aplikujte přípravek za ucho a po tři dny sledujte reakci. Pokud bude kůže v pořádku, můžete jej směle používat. V opačném případě vyhledávejte raději kosmetiku s označením hypoalergenní či neparfemovaný.

3. Dekorativní kosmetika

Možná si dáváte pozor na to, jak se o pleť staráte, ale zapomínáte na ni ve chvíli, kdy se líčíte. Make-up, oční stíny, pudr i tvářenky nanášíte na pleť, kde zůstávají v podstatě většinu dne. Je proto důležité vybírat ty správné přípravky. V třpytivých pudrech, tvářenkách i očních stínech obvykle najdeme malé částečky slídy, které mohou ve vašich pórech způsobit doslova pohromu. Barviva v tvářenkách zase obsahují komedogenní uhelný dehet. Je tedy lepší vybírat z přírodních kosmetických produktů. Vyzkoušet můžete tvářenku s karmínem, což je přírodní barvivo. Stejně tak buďte opatrní v případě používání rtěnky. Čím je lesklejší, tím více vosků a dalších komedogenních částí obsahuje. Vybírejte spíše matné rtěnky a vždy dávejte pozor, aby se nedostaly příliš k hranici úst a obličeje.