Mějte akné pod kontrolou, snižte hladinu testosteronu
Už ve škole se dozvíte, že testosteron je hlavní pohlavní hormon mužů. Tvoří se ve varlatech a v nadledvinách. Jenže testosteron v malé míře produkují i ženské vaječníky. A když je tohoto hormonu přemíra, může život žen negativně ovlivnit. Objevuje se nadměrné ochlupení, hluboký hlas a také akné, jehož hlavní příčinou je právě hormonální nerovnováha.
Pokud jste si všimli některého z příznaků, rozhodně je na čase vyzkoušet osvědčené rady, jak hladinu testosteronu v těle postupně snižovat. Jestliže jsou ale vaše problémy výraznější – ztrácí se vám menstruační cyklus nebo nemůžete delší dobu otěhotnět, je lepší vyhledat lékaře.
Rada první: vyzkoušejte kotvičník
Kotvičník zemní je jednoletá rostlinka pocházející z Číny a Japonska vyskytující se v posledních letech také v Rusku. Obsahuje velké množství přírodních rostlinných sterolů, flavonidů a alkaloidů. Možná vám tyto názvy nic neřeknou, ale jde o látky, které zvyšují hladinu luteizačního hormonu, který ovlivňuje právě produkci testosteronu.
U mužů podporuje tvorbu spermií a u žen zase vývoj vajíčka v děloze. Tím zvyšuje hladinu ženského pohlavního hormonu estrogenu, což pozitivně ovlivňuje nejen libido ženy, ale také její mentální funkce.
Rada druhá: hurá na jetel
Je prokázáno, že jetel luční, který roste běžně na loukách a pastvinách, je velmi dobrá léčivá rostlina. Má silné dezinfekční účinky, umí detoxikovat organismus a obsahuje takzvané fytoestrogeny, které jsou jakousi náhradou estrogenů v těle. Jeho užívání zmírňuje nespavost, má blahodárné účinky na kůži léčí akné, ekzémy a další nedokonalosti pleti. Díky jeho příjemné chuti se často používá do čajových směsí.
Rada třetí: zaostřeno na plodnost
Drnek čínský a obecný vám může pomoct v případě, že se vám nedaří otěhotnět. Semena této léčivé byliny ovlivňují tvorbu hormonů, normalizují hladinu prolaktinu a pozitivně působí na vývoj žlutého tělíska. Drnek tak podporuje ovulaci a přímo se podílí na plodnosti ženy. Z drnku si také můžete připravit chutný čaj, případně se dá využívat ve formě kapek.
Rada čtvrtá: žijte zdravě a sportujte
Není to sice nic nového pod sluncem, ale nejlépe hormonální rovnováhu udržíte zdravým životním stylem a pravidelným pohybem. Do správného životního stylu ale nepatří jen vyvážená strava, na což řada žen zapomíná. Jíst zdravě je sice chvályhodné, ale musíte žít také v psychické pohodě a bez stresu. Zkuste si najít čas pro sebe, meditovat nebo cvičit jógu, která dokáže zpomalit vaše životní tempo.
Jestliže máte pocit, že na vás žádné z uvedených rad nepůsobí, rozhodně navštivte odborníka a nechejte si své hormony otestovat. Jedině tak zjistíte, jak na tom skutečně jste. S lékařem pak proberete možnosti, jak vaše hormony opět uvést do pohody.