Co dělat s černými tečkami

Co dělat s černými tečkami

Krásná a zdravá pleť je znakem zdraví a hlavně vypadá dobře. Krásnou a zdravou pleť totiž není potřeba zakrývat make-upem. Je zářivá a svěží. Pokud ji ale hyzdí rozšířené póry a černé tečky, krásná rozhodně není. S černými tečkami jde přitom úspěšně bojovat. Jak?

Černé tečky vznikají velice snadno. Rozšířený pór, který produkuje více mazu, se vlivem bakterií zanítí. Když se přidají odumřelé buňky a nečistoty z rukou, make-upu a ovzduší, pór, místo začne oxidovat a změní barvu na černou. Vytvoří se jakási zátka, která póru brání volně dýchat.

Základem boje s černými tečkami je kvalitní čištění pleti. Make-up byste měli odličovat ještě předtím, než jdete do sprchy. Vlivem teplé vody se totiž pokožka napaří a póry se otevřou. Pokud byste si make-up neodstranili, špína a zbytky dekorativní kosmetiky by se velice rychle dostali dovnitř. Efekt by byl zcela opačný.

Obličej si čistěte vždy večer i ráno. Právě na ranní čištění řada lidí zapomíná. I když ale nemáte make-up a kůži jste umyli večer, za celou noc se na ní usadí vrstva prachu a nečistot. Uvidíte, že pokud pleť vyčistíte vatovým tamponkem i ráno, najdete na něm nečistoty.

Pozor na dotyky

Vaše ruce jsou přímo rájem pro nejrůznější bakterie. Čím více se pleti dotýkáte, tím více bakterií na kůži přenášíte. Totéž platí i pro dotýkání se mobilního telefonu. Zkuste kontakt vašich rukou a pleti omezit na minimum.

Přemýšlejte také nad tím, jaký make-up používáte. Hutné a olejové struktury nejsou na černé tečky vhodné. Make-up je ucpe a póry se zanítí. Mnohem lepší je volit jemné a lehké make-upy na přírodní bázi.

Pryč s šupinkami

Problematická pleť potřebuje intenzivnější péči. Dvakrát týdně byste proto měli pleť vyčistit i peelingem. Vyzkoušet můžete také slupovací proužky, které dokážou svým působením z pórů vytáhnout špínu.

Ideální je, pokud pleť občas necháte napařit. Stačí si udělat odvar z bylinek, přičemž můžete vyzkoušet třeba heřmánek nebo olejíček s obsahem tea tree. Pak se stačí nad nádobu naklonit a nechat aspoň deset minut působit. Napaření pomáhá póry otevřít, právě v této fázi je nejlepší dodat pleti přesně to, co potřebuje, případně ji vyčistit pleťovou maskou.

Co nedělat

Přestože černé tečky lákají k jejich vymačkávání, odpusťte si podobné zásahy. Neodborné vymáčknutí póru totiž může způsobit v místě zánět. Pak už nebudete bojovat jen s černými tečkami, ale i s akné. Jestliže vám černé tečky otravují život opravdu hodně, je dobré se jednou měsíčně svěřit do péče kosmetičce. Ta póry vymáčkne odborně a především hygienicky.