Největší zlo, které můžete provádět pleti s akné
Pověry, babské rady nebo stoprocentní návody, jak zatočit s červenými pupínky, najdete všude. Internetové diskuze jsou jich plné, přesto funguje jen malá část z nich. Víme, na která „osvědčená“ doporučení si dát největší pozor. Jejich aplikováním v praxi byste totiž své kůži mohli znatelně ublížit.
1. Zubní pasta na pupínky
Nemáte hojivý antiseptický přípravek, který by pupínek ještě v zárodku zlikvidoval? Tak použijete zubní pastu, žádný problém! Pupínek se přes noc vysuší a ráno po něm zbyde jen malý stroupek. Pozor, realita je zcela jiná. Dermatologové upozorňují, že řada zubních past obsahuje nejrůznější chemikálie a prostředky, které mají bojovat se zubním kazem a paradentózou, na kůži ale mohou mít destrukční vliv. Akné ještě podpoří a mohou zarudlá místa zanítit. Zubní pastu si proto nechejte na zuby. Na problematickou pleť patří speciální kosmetické přípravky, které ji budou chránit.
2. Desinfekce na pleť
Lidé s akné mají často pocit, že je jejich pleť špinavá. Je to proto, že mazové váčky produkují mnohem více mazu než je běžné. Kůže je mastná a musí se jí věnovat více péče. Řada lidí proto zkouší desinfekci jako je septonex k čištění pleti. Přestože desinfekční prostředky mohou vyčistit mazové žlázky, mohou také silně podráždit okolí pupínku. Kůži vysušují. Přestože se na první pohled může zdát, že malý stroupek vypadá na obličeji lépe než rudý naběhlý pupínek, ve skutečnosti nejde o komplexní řešení. Desinfekce neudělá se vznikem akné vůbec nic.
3. Čištění pleti citronovou šťávou
Stačí půlka citronu, kterým si budete přejíždět po kůži, a akné zmizí. Že by to bylo tak snadné? Kdyby ano, nejspíš by tuto jednoduchou a levnou metodu používali všichni lidé na světě. Dermatologové ale varují, že šťáva z citronu může velice nehezky poleptat kůži. Obsah kyselin je totiž výrazný a rozhodně kůži neprospívá. Raději zkuste citron používat zevnitř. Denně pijte šťávu s citronem. Proti akné pomůže i pití citronové vody na lačno. Citron totiž čistí ledviny a střeva. Pokud budete mít tyto orgány zdravé a plně funkční, projeví se to i na vaší pleti.
4. Na večerní čištění se zubním kartáčkem a acylpyrinem
Tableta acylpyrinu rozdrcená s vodou a zubní kartáček, který tuto „zdravou“ masku pomůže nanést na kůži v obličeji. Že je takový postup nerozumný, je snad jasné. Přesto jej řada lidí s akné zkouší, zejména těch mladších. Odborníci ale varují: problematická pleť je velice citlivá a rozhodně by se měla čistit šetrně. Tlak zubního kartáčku ji může nenávratně poškodit. Acylpyrin samozřejmě také.
Pokud akné trpíte, rozhodně existují způsoby, které vám v boji proti červeným pupínkům pomohou. Jedním z nich je například přístroj Face-Up! Jeho použití je bezbolestné, jednoduché a bez vedlejších účinků.