Máte akné? Pijte čaj

Máte akné? Pijte čaj

Protizánětlivé účinky zeleného čaje jsou známy odpradávna, zamýšleli jste se však i nad dalšími typy čajů? Rooibos patří mezi čaje, které vám mohou výrazně pomoct s akné. Obsahuje totiž řadu cenných minerálních látek a vitaminů, například draslík, zinek, železo, vápník a vitamin C. Tak si ho běžte připravit a pusťte se do čtení.

Rooibos pochází z jižní Afriky, kde jej kdysi pěstovali místní domorodci. Nápoj připravený z větviček divokého keře tu popíjejí lidé přes dvě stě let. A už tehdy si místní všimli, jak pozitivní účinky má nápoj na lidský organismus. Začali jej používat v lidovém lékařství, a to zejména na kožní problémy. Lidé jej ale používali i při alergických reakcích kůže.

Jak rooibos využít dnes

Výhodou rooibosu je především fakt, že se jedná o zcela přírodní produkt. Na rozdíl od kosmetických přípravků tak organismus nikdy nedráždí. Abyste zjistili, že čaj skutečně funguje, musíte zahájit jakousi rooibosovou kúru, která by měla trvat nejméně jeden týden.

Vašim úkolem je popíjet alespoň šest hrnečků připraveného čaje denně. Pokud jsou projevy akné silné, je dobré namáčet v čaji i vatový tampon a přikládat jej na postižená místa. Rooibos si můžete připravit na nejrůznější způsoby. Čaj se dá popíjet teplý i studený s citronem a mátou. Vyzkoušet můžete i oblíbenou africkou variantu s mlékem nebo medem. V posledních letech se stalo populární i takzvané rooibos espresso, které se lépe hodí pro milovníky kávy. Rooibos ale neobsahuje žádný kofein.

Abyste z rooibosu vytáhli všechny potřebné antioxidanty a další látky, které vám pomohou s akné bojovat, je potřeba dbát na jeho přípravu. Maximální množství antioxidantů, které lístky rooibosu obsahují, získáte postupným vařením. Je tedy lepší si dát při přípravě čaje opravdu na čas a nechat lístky luhovat místo obvyklých tří až pěti minut o něco delší dobu. Postačí deset minut, nálev ale můžete nechat působit i dvacet minut. Nemusíte se bát, že by čaj získal nepříjemnou hořkou chuť. U rooibosu to nehrozí.

Příjemné vedlejší účinky

Pozitivně rooibos rozhodně nebude působit jen na vaši kůži. Jeho unikátní složení má vliv i na energii, pomáhá s bolestmi hlavy, působí proti nespavosti a je ideální pro lidi, kteří trpí vysokým tlakem. Mimo to samozřejmě posiluje imunitní systém.

Pokud máte problémy s přejídáním, už tři až čtyři šálky rooibosu dokážou vaši chuť k jídlu efektivně snížit. Čaj má navíc přirozeně nasládlou chuť i bez cukru.

Zelený čili nefermentovaný rooibos dokáže zpomalit růst rakovinových buněk. Za vše mohou flavanoidy, které působí silně protizánětlivě a povzbudivě. Pomoct dokážou i lidem trpícím cukrovkou, kardiakům nebo těm, kteří trpí Alzheimerovou chorobou.