Máte suchou kůži? Pozor na sulfáty
Milujete bohatou a voňavou pěnu při sprchování nebo mytí vlasů? Kdo by ji neměl rád. Pěna nám totiž evokuje, že naše tělo nebo vlasy zrovna velice pečlivě myjeme. Málokdo z nás se ale pídí po tom, jak je možné, že všechny mycí kosmetické přípravky ve spojení s vodou tolik pění. Můžou za to takzvané sulfáty, které ve složení přípravků nejčastěji najdete pod označením SLS. Jednoduše jim ale můžeme říkat pěnidla. Jenže jaké mají účinky?
První, co by vás mělo zarazit, je to, že se sulfáty nepoužívají jen v kosmetických přípravcích. Levná pěnidla najdeme i v jaru (u kterého máme taky moc rádi, když je řádně pěnivý) nebo třeba v přípravcích proti skvrnám. Sulfáty totiž dokážou velice snadno odstranit nečistoty a veškerou mastnotu.
A v tom je právě ten zásadní problém. I když nemáme rádi mastnou kůži a vlasy, ve skutečnosti je maz, který produkují naše kožní buňky, do určité míry potřebný. Sulfáty v šamponech, kondicionérech nebo sprchových gelech pronikají hluboko do kůže a zbavují ji své přirozené hydratace a bariéry, které vlasovou folikulu chrání před vnějšími vlivy. Pokud máte citlivou kůži, nejspíš bude při dlouhodobém používání přípravků se sulfáty podrážděná. Ve vlasech se mohou objevit dokonce lupy nebo vám mohou začít vlasy padat. Na kůži působením sulfátů zase může vzniknout seboroická dermatitida, což je nepříjemné kožní onemocnění, při kterém se pleť loupe a svědí.
Varianty bez chemie
Pokud je vaše pleť podrážděná, máte problémy s vlasovou pokožkou nebo cítíte, jak je po sprše vaše kůže napnutá, rozhodně nejprve zkontrolujte složení kosmetiky, kterou používáte. Nezapomeňte ani na intimní mycí gely, pastu na zuby nebo mycí gely na tvář a odličovací vody. Jestliže obsahují sulfáty, raději je vyměňte.
Na trhu dnes seženete řadu přípravků na přírodní bázi, které sulfáty nahrazují jinými složkami. Vyzkoušet můžete biokosmetiku běžně dostupnou v drogériích, případně dražší přípravky ve specializovaných prodejnách. Opravdu kvalitní vlasové šampony seženete od šesti set korun, sprchové gely pak od sto padesáti korun za běžné balení.
Připravte se na to, že přírodní kosmetika nepění tolik, jak jste zvyklí. To ale rozhodně neznamená, že by neuměla odstranit nečistoty. Zlaté pravidlo je použít přípravek dvakrát po sobě. První mytí zneškodní největší porci nečistot, při druhém kole už trochu pěny vytvoříte.
Pokud budete mít po měsíci používání kosmetiky bez sulfátů stále problémy se suchou kůží, pěnidla zřejmě nebudou tím hlavním problémem, který vás trápí. Abyste měli zdravější pleť, můžete vyzkoušet i patentovaný přístroj Face-Up!. Ten urychluje metabolismus kožních buněk a pomáhá zlepšit vlastnosti kůže – nejen že tlumí výdej kožního mazu, ale také pleť lépe hydratuje a zvyšuje její pružnost nebo vyrovnává nerovnosti na pleti.