Čtyři způsoby, jak vyzrát na suché rty

Čtyři způsoby, jak vyzrát na suché rty

Patříte mezi ty, kteří bez balzámu na rty nevyjdou z domu? A když jej zapomenete, musíte si jít nějaký obstarat do nejbližší drogerie? Gratulujeme, řadíte se mezi většinu žen v České republice. Rozhodně to ale neznamená, že je to v pořádku. Jestliže máte problémy s popraskanými rty jen v zimním období, můžete obviňovat mráz nebo nepříznivé počasí. Jestliže ale trpíte celý rok, měli byste zbystřit. Rty by totiž měly mít vláhu přirozeně. Naučíme vás, jak jim vrátit jejich přirozenou hebkost a vláhu.

Jazyk nechte v puse

Nejste sami, kdo má tendence si suché rty olíznout, aby jim ulevili. Přinese to ale jen krátkodobou úlevu a ve skutečnosti si jen přitížíte. Na rty nanášíte olizování tenkou vrstvu slin, které je vysušují a na chladnějším vzduchu navíc mohou popraskat. Myslete na to, že rty na rozdíl od vaší kůže nemají žádnou přirozenou tukovou vrstvu, která by je chránila. Rty se nepotí, ani nemastí.

Pitný režim

Právě pro nedostatek tukových zásob musíte rty hydratovat jinak – zevnitř. Znamená to dodržovat pitný režim. Možná jste si všimli, že po bujarém večírku, na kterém si dáte dost alkoholu, máte druhý den rty podivně stažené a úplně rudé. To je daň za alkohol, který organismus dehydruje. Zkuste do svého denního režimu zahrnout šest až osm sklenic vody. Pijte je v průběhu celého dne nad rámec čajů, káv nebo dalších tekutin. Uvidíte, jak vašim rtům bude závlaha svědčit.

Ten správný balzám

Vyznat se v nabídce balzámu na rty není žádná legrace. Vy se držte několika zásad. Zkoumejte vždy jejich složení a vyhýbejte se těm přípravkům, které obsahují minerální oleje. Tyto oleje sice vytvoří na rtech příjemný ochranný film, ale nepronikají hluboko do kůže a neléčí příčinu popraskání. Mnohem lepší jsou balzámy s obsahem přírodního bambuckého másla nebo včelího vosku. Na horském sluníčku a v létě nezapomínejte na balzámy s UV filtrem. A zatímco během zimních měsíců pořizujte spíše mastnější přípravky, v létě volte hydratační.

Do boje s vitaminy

Stejně tak jako kůže, jsou i rty místem, které odráží náš životní styl a stravování. To, co jíme, je pro naše tělo palivo, díky kterému funguje. Buď dobře, nebo hůř. Popraskané rty mohou být ukazatelem toho, že vám chybí vitamin B. Pokud často trpíte na opary, doporučuje se užívat vitamín B 12, ale také vitamin C, E a zinek. Pokud se chcete oparu vyhnout, vyhýbejte se arginimu obsaženému např. v ořeších, čokoládě, želatině či v těstovinách, naopak do svého jídelníčku více zařaďte ryby, mořské řasy, hlívu ústřičnou či pivovarské kvasnice. Pokud u vás opar již vypukne, může vám pomoct přístroj Face-Up!, jehož řada uživatelů potvrzuje příznivé účinky právě při léčbě oparu.