Velký jarní detox: probuďte tělo i mysl

Velký jarní detox: probuďte tělo i mysl

Zima se vleče, teplé sluneční paprsky jsou v nedohlednu a vy to moc dobře víte. Stejně tak vaše tělo, které je zvyklé zimou pohodlně probloumat. Fyzické aktivity vás příliš nebaví a nejraději byste šedé dny proleželi v posteli. Březen je ale ten pravý čas na to, začít svůj organismus pomalu probouzet. Pomůže vám k tomu jarní detox, který vás nastartuje.

Detoxikace má hlavní úkol, který vyplývá už z názvu – očistit vaše tělo od jedů, které se v něm nahromadily špatným životním stylem. Že je ten správný čas na detox, poznáte jednoduše, obvykle se stačí podívat do zrcadla. Pokud máte zašedlou pleť, kruhy pod očima, špatně spíte, máte střevní potíže, bolí vás často hlava, je to rozhodně signál k tomu, abyste se do jarní očisty pustili.

Jak začít

Na trhu existuje celá řada tabletek, náplastí a doplňků stravy, které vám mají s detoxikací těla pomoct. Zapomeňte na ně. Vše o co jde, je strava. Právě změna jídelníčku vás může od škodlivin očistit. Připravte se na to, že budete muset vynechat maso, pšenici, mléčné výrobky i sladkosti. Alkohol a kouření samozřejmě taky. Pokud vám přijde, že nebudete mít co jíst, můžete se domluvit s lékařem, aby vám doporučil výživového odborníka, který vám detoxikační jídelníček sestaví na míru.

Vše je ve střevech

Tlusté střevo je místo, které ovlivňuje naši imunitu, je to místo, kde se shromažďují veškeré odpadní látky. Pokud žijeme stylem většiny lidí v České republice, dáváme střevu zabrat. Jíme málo ovoce i zeleniny, vynecháváme ořechy, vodu pijeme jen minimálně, denně spoustu hodin nasedíme. V našem jídelníčku převažují mléčné výrobky, uzeniny, pečivo a maso spolu se sladkostmi. Samozřejmě pijeme alkohol téměř denně. Všechno jídlo se pak ve formě zbytků usazuje v tlustém střevě, kde zahnívá a střevo zneprůchodňuje. A jak je dobře známo, znečištěné střevo je jedním z hlavních faktorů vzniku rakoviny, poruchy imunity, jater, ledvin nebo kůže.

Abyste vydrželi

Začít držet hladovku nikam nevede. Je potřeba si detoxikaci rozdělit do několika fází, abyste dospěli do zdárného konce (nebo začátku nového životního stylu?).

První fázi můžeme nazvat jako startovací. Trvá v průměru asi pět dní. Je důležité se při ní zaměřit na pitný režim. Vypijte denně asi dva a půl litru tekutin, převážně čisté vody, kterou doplňujte bylinkovými čaji. Do jídelníčku zařaďte ořechy, semínka, zeleninu a ovoce. Z masa zkoušejte jíst ryby. Vynechejte úplně bílé pečivo, uzeniny a sladké. Odpusťte si také alkohol. Začněte své tělo zvykat na pohyb, choďte na procházky a přidejte jízdu na kole nebo hodinu aerobiku. Zajděte si také do sauny a odpočívejte.

Druhá fáze je detoxikační a trvá až týden. Příjem tekutin zvedněte na tři litry za den, přidejte k čajům také sklenici chlorely a ráno před snídaní vypijte na lačno sklenici vody s citronem nebo grepem, které mají zásaditý charakter. Do jídelníčku zařaďte více zelené zeleniny, jako je špenát, saláty, brokolice. Nezapomeňte na ořechy a semínka. Pomoct vám může mixér na smoothies, díky kterému si připravíte nápoj jednoduše se všemi potřebnými minerály. Vynechejte vše, co jste vynechali v první fázi a přidejte i mléčné výrobky. Procházejte se denně a zařaďte jógu, která vás naučí správně dýchat.

V třetí závěrečné fázi můžete do jídelníčku opět zařadit maso, ale pokrmy si připravujte lehké a snadno stravitelné. Pokud se vám detoxikace líbila, můžete ve zdravém způsobu života pokračovat. Jestliže to nevydržíte, zkuste tento proces alespoň čtyřikrát ročně opakovat.

Detoxikace organismu je často spojená se zhoršující se kvalitou pleti. Zabránit pupínkům vám může pomoct Face-Up!, jediný přístroj na světě, který kombinuje vlivy tří druhů silových polí – magnetického, světelného a tepelného. Výsledkem je 90% účinnost v tlumení akné a blahodárné účinky na další vlastnosti pleti.