Není vidět, přesto dokáže potrápit: Akné na zádech
Dá se skrýt pod oblečení, ale přesto trápí. Akné na zádech nezamaskujete žádným make-upem, právě proto se léta, plavek a šatů bez ramínek bojí spousta dívek.
Pupínkům se na zádech líbí. Je zde mnohem více pórů než na obličeji, i proto může být akné na zádech ve svých projevech mnohem závažnější a četnější. Často jde dokonce o tzv. cystickou formu akné – jedná se o pupínky až vřídky, které jsou mnohem hlubší a na nět lokální léčba nemusí tak dobře působit.
Pupínky na zádech vznikají ze stejného důvodu jako akné na obličeji – v kůži se tvoří příliš mnoho mazu (to se děje především v pubertě) a póry se ucpou. Na zádech je ale mnohem více mazových žláz a pokožka je silnější, pupínky na zádech proto můžou potrápit ještě více než na obličeji.
Co s tím? Pomoci vám může návštěva lékaře, pečlivé vyšetření u dermatologa a léčba pomocí léčiv na předpis. Těch je dnes celá škála, od antibiotik přes hormonální léčbu až po laserovou terapii.
S méně závažným akné se můžete zkusit poprat i doma pomocí různých přípravků, někteří nedají dopustit na ty s obsahem benzoylu peroxidu (buďte ale opatrní, může způsobit skvrny na oblečení). Samozřejmostí by měla pravidelná hygiena a mytí zad, dávejte si ale pozor na výběr mýdla, aby nedocházelo k vysoušení pokožky.
Zamezit výskytu akné na zádech může pomoci také vhodný nedráždivý materiál oblečení. Samozřejmostí by měl být čistý oděv, častá a pravidelná výměna ložního prádla a osvědčený prací prášek, který nedráždí nebo nezpůsobuje alergické reakce.
Nebo to můžete zkusit i s přístrojem Face-up! Klinická studie prokázala jeho vysokou účinnost i na akné v oblasti zad. Jeho aplikace je jednoduchá, na záda dosáhnete díky rukojeti. Nemusíte si tak vylamovat ruce nebo žádat někoho dalšího. Stačí 10 minut jednou až dvakrát denně a na plavky a trička bez ramínek se zase můžete těšit