Probuďte kůži. V sauně!

Probuďte kůži. V sauně!

Kdysi se jim říkalo potní chýše, dneska je známe spíše pod názvem sauny. Malé dřevěné domky vyhřáté až na více než devadesát stupňů celsia dokážou blahodárně působit na tělo i duši. Jejich pozitivní účinky znali už předchůdci dnešních obyvatel Ameriky. Zatímco kouzlu saunování už propadla řada lidí, málo známé jsou takzvané saunové ceremoniály.

Saunové ceremoniály jsou zážitkové prvky, které běžné saunování doprovázejí. Návštěvníka sauny nejen pobaví, ale pobyt v sauně mu dokážou zpříjemnit a obohatit. Při saunovém ceremoniálu je vždy přítomen člověk, který představení řídí. Polévá horké kameny vonnými esencemi, víří teplý vzduch směrem k vám a zintenzivňuje prožitek tepla.

Ceremoniály jsou vždy originální, mohou být i tematické (například španělské s vůní pomerančů, francouzské provoněné levandulí) a při řadě z nich dostanete k dispozici peelingové soli nebo jogurtové masky, kterými můžete tělo příjemně prokrvit nebo zvláčnit. Kůže je po takovém rituálu jako znovuzrozená.

Blahodárné účinky

Ptáte se, proč tolik lidí sauny vyhledává? Důvody jsou prosté. Sauna má vliv na klidnější činnost srdce, dokáže mírnit bolesti kloubů a svalů. Tělo se při saunování silně okysličuje, rozšiřují se póry a cévy, kůže díky tomu lépe dýchá. Po celou dobu se potíte, čímž z těla vylučujete škodlivé látky. Při pravidelné návštěvě sauny proto pocítíte, že je vaše tělo odolnější. A nejen to. Zlepší se vláčnost vaší pokožky. Bude vypadat svěží a mladší, navíc se můžete zbavit i kožních problémů, jakými jsou ekzémy nebo akné. S tím vám může pomoci i přístroj Face-Up!

Kůže se v sauně také zbaví zrohovatělých šupin, nečistot, bakterií nebo kvasinek. Již zmíněné střídání teplot obnovuje lymfatické cesty a blahodárně působí na celulitidu.

Sauna v létě?

Problém saunování tkví v tom, že řada lidí netuší, kdy je pro návštěvu sauny nejvhodnější doba. O saunách traduje řada mýtů, z nichž nejznámější je ten, že má smysl vyhřívat si v nich kosti jen přes zimu. To je omyl. Pokud chceme vidět pozitivní účinky sauny, je dobré ji navštěvovat pravidelně po celý rok. Přestože nejvíce nám poslouží právě v chladných měsících a především pak před začátkem chřipkové sezony, i v létě dokáže intenzivně posilovat imunitu.

Ale pozor. Pokud už cítíme, že na nás „něco leze“, není dobré se snažit nemoc v sauně vypotit. Nemoc, která by probíhala v poklidu, může nepříjemně zesílit. Je proto dobré raději vyléčit všechny příznaky nemoci, včetně rýmy, než se do sauny zase vydáme.

Podobně nesmyslně si lidé pamatují, že je po té, co saunu opustíme, nejlepší vrhnout se do ledového bazénku. Pro náš organismus je mnohem lepší, když se pozvolna zchladíme, než když se vrhneme do ledové vody.