Slunce v zimě: jak se chránit

Také jste v posledních měsících vděčni za každý sluneční paprsek? Ještě aby ne. Slunce je elixír života, dodává nám důležitou energii, dokáže povzbudit tělo i mysl. Navíc nás zásobuje vitaminem D. A když nám něco schází, obvykle se toho pak nemůžeme nabažit. Pokud vyrážíte na hory, kde máte dost času se vyhřívat, nepodceňte ochranu. Stejně jako v létě i v zimě může naši kůži sluneční záření uškodit.
Pravidlo je jednoduché: čím vyšší nadmořská výška, tím řidší atmosférická ochrana mezi vaší kůží a slunečními paprsky. Slunce nám samozřejmě neškodí úplně, problematické je takzvané ultrafialové záření, jehož působením dochází ke kůži k nezvratným změnám a může vést až k rakovině. Platí, že každých tisíc výškových metrů se UV záření zesiluje až o patnáct procent. To ale není všechno. Zintenzivňuje jej také sníh a led, od kterého se odráží. Pobyt v horách tak může být pro vaši pokožku nebezpečnější než týden u moře.
Krémy na zimu
Všimli jste si, že během zimy vypadáte tak trochu „bíle“? To není jen pocit. Pravdou je, že kůže v zimě neobsahuje tolik pigmentu jako v teplém období roku. Není totiž na slunce zvyklá. Stejně tak se mění i struktura kůže. V zimě se rychleji vysušuje a na jejím povrchu se tvoří šupinky. I proto je nutné v zimě používat jinou kosmetiku než v létě, kdy si kůže často vystačí sama a promastí se. V zimě používejte hlavně hloubkově výživné krémy. Podobně se odlišují i krémy s UV faktorem.
Přípravky s UV faktorem pro zimní období bývají o dost mastnější. Je to proto, že kromě ochrany mají kůži také vyživit a vytvořit na ní mastný film. Vlivem mrazu a vlhkého vzduchu totiž častěji praská a poškozuje se. Před výletem nebo dovolenou v horách proto vyrazte do drogerie a přípravky nakupte. Ty, které vám zbyly z léta, zase nechejte až na teplé období. Obsahují totiž příliš mnoho vody, což by se vám nemuselo vyplatit. Přípravky s obsahem vody mohou v zimě pleť poškodit. Stačí trochu nižší teploty a mráz a krémem zvlhčená kůže může popraskat.
Faktor jako u moře
To, že se neválíte na pláži, neznamená, že slunce nepálí stejně silně. V horách vždy používejte minimálně faktor 30. Na citlivé části obličeje, jako jsou ušní boltce, nos, rty nebo vlasová pěšinky, se nebojte sáhnout i po přípravcích s vyšším faktorem. I když se nekoupete, pamatujte na to, že se krém v průběhu dne může setřít. Obnovujte proto vrstvu po dvou hodinách. A nezapomínejte, že i když je venku zataženo, škodlivé UV záření se k vám i přesto umí dostat.