Spojené státy ruší plastové perly v kosmetice. Ničí přírodu

Spojené státy ruší plastové perly v kosmetice. Ničí přírodu

Každý si je kupujeme. Krémy, sprchové gely, peelingy a účinná séra, které obsahují drobné mikroperličky, nám totiž připadají ještě účinnější. Výrobci moc dobře vědí, že drobné částečky vypadají v balení krému efektně, a tak se s nimi alespoň na českém trhu setkáváme čím dál častěji. Ten americký už ale mikroperličky brzy opustí. Prezident Spojených států Barack Obama totiž částečky z plastu zakázal od prvního července tohoto roku v kosmetice využívat. Ptáte se proč? A čeká nás něco podobného?

Přestože se na první pohled zdá, že jsou tyto perličky vyrobeny z přírodních materiálů, ve skutečnosti se nejedná o nic jiného než kusy plastu. Ty mají za úkol odstranit z vaší kůže přebytečný maz a nečistoty. Pokud si představíte, že se osprchujete výrobkem s těmito částečkami, stejné budete mít v zubní pastě i mýdle, je třeba si uvědomit, že do vody vypustíte velké množství plastových kousků.

I když jsou mikroperličky menší než špendlíková hlavička, ve Spojených státech už napáchaly obrovské škody. Problémy způsobují především v oblasti Velkých jezer. V roce 2013 tady newyorští vědci zjistili, že jsou jezera plná těchto perliček. V jezeru Ontario jich bylo dokonce 1,1 metru na jeden kilometr čtvereční.

Právě kvůli těmto problémům už některé americké státy zakázaly používání přípravků s perličkami už dříve. Illinois už v roce 2014, Kalifornie na zpřísnění opatření nyní pracuje.

Další výzkum, který si vzala na starost oregonská univerzita, zjistil, že v celých Spojených státech se takto vyplaví až osm bilionů mikroperliček do všech vodních toků a ploch. Je to přibližně tolik, jako když si představíte, že by mikroperličky pokryly tři sta tenisových hřišť. Ve vodních tocích ale plastové částečky nekončí. Vyplavují se samozřejmě dál do moří a oceánů, což negativně ovlivňuje život ryb a ptáků. Další výzkumy totiž potvrdily, že až devadesát procent ptáků má tyto perličky ve svých střevech.

Kuličky, které neskončí ve vodě, často zachytí čističky odpadních vod. Problémem ale je, že kal z čističek se na mnoha místech světa využívá jako hnojivo. A tak drobné plastové částečky končí na polích, odkud je voda smývá z půdy opět do vodních toků.

Evropa by měla v opatřeních co nejdříve následovat. Asociace Cosmetics Europe už doporučovala ukončit používání peelingu, který kusy plastu obsahuje, a to do roku 2020. Ekologové ale příliš nadšení nejsou. Podle nich je to příliš dlouhá doba, která ekosystém nenávratně změní. Nahradit plastové částečky je přitom snadné. Přírodních alternativ je hned několik a využívají je firmy, které nabízejí biokosmetiku. Patří mezi ně hnědý cukr, mletá káva, sůl nebo pomletá jádra různých plodů.