Zázračné kyseliny: poradí si s akné a umí omladit

Zázračné kyseliny: poradí si s akné a umí omladit

Na kyseliny asi nemáte z hodin chemie příliš hezké vzpomínky. Můžeme vás ale ubezpečit, že kyseliny jsou součástí života každého z nás, ba co víc. Kyseliny si s oblibou dáváme na obličej, na vlasy nebo tělo, protože se nacházejí v kosmetických přípravcích. Řada z nich navíc působí naprosto blahodárně a některé jsou schopny vyléčit i kožní nemoci a zmírnit například projevy akné.

Kyselina salicylová

Patří mezi nejúčinnější antibakteriální látky, i proto se s oblibou používá v lékařství a dermatologii. Oblíbená je především proto, že má jednu nepostradatelnou vlastnost. Není rozpustná ve vodě, ale v tucích, takže dokáže pronikat hluboko do pórů a čistit je zevnitř. Žádná jiná kosmetická látka tyto vlastnosti nemá. Pokud bychom kyselinu salicylovou nepoužili, odumřelé kožní buňky by ucpávaly póry, vznikaly by pupínky a pleť by se zanítila. Přestože kyselina salicylová akné nevyléčí, dokáže potlačovat jeho projevy. A to se hodí.

Tuto látku najdete v řadě odličovacích přípravků a peelingů. Dokáže snadno omezit aktivitu mazových žláz, proto se hodí zejména pro problematickou a mastnou pleť.

Ovocné kyseliny

Říká se jim AHA kyseliny a najdeme je v ovoci, zelenině i v tabletkách v umělé formě. Tyto kyseliny fungují tak, že naleptávají a tím narušují proteinové vazby mezi odumřelými buňkami a povrchem kůže. Díky tomu odumřelé buňky odstraňují a umožňují novým buňkám kůže lépe prospívat. Dokážou hravě zbavit povrch pleti bakterií a přebytečného kožního mazu a stahují póry. Není proto divu, že jsou ovocné kyseliny oblíbenou přísadou kosmetických výrobků a také dermatologů, kteří je ve vyšší koncentraci využívají při takzvaném chemickém peelingu, případně pomocí AHA kyselin zesvětlují pigmentové skvrny.

Kyselina hyaluronová

Desítky kosmetických firem ji označují jako zázrak v dermatologii, není proto divu, že se kyselina hyaluronová stala součástí řady přípravků. Tato kyselina se v lidském těle přirozeně vyskytuje například v kloubních chrupavkách a je důležitou součástí procesu znovuobnovení poškozené pokožky. Navíc má tato kyselina silné hydratační a liftingové účinky. Dokáže na sebe navázat až trojnásobek vody, díky čemuž zvyšuje pružnost pleti a vyhlazuje drobné vrásky. Pokud toužíte po mladistvé a zdravé pleti, rozhodně vyhledávejte přípravky právě s kyselinou hyaluronovou, jen dejte pozor na koncentraci. Pokud je málo koncentrovaná, účinky nejspíše ani nepoznáte. Za vyšší koncentraci si ale připlatíte.

Kyselina alfa – lipoová

Zejména teď v zimě se vám budou hodit přípravky s kyselinou lipoovou. Jedná se o mastnou kyselinu, která má silné antioxidační účinky, zvětšuje zásobu kyslíku v buňkách a prodlužuje mládí kůže. Najdeme ji v některých potravinách, jako je špenát, kvasnice nebo játra.

Pomáhá udržovat pokožku vláčnou a je velice odolná proti klimatickým vlivům. I proto se hodí právě na období zimy. Pokud máte sušší pleť, rozhodně se po přípravcích s touto kyselinou poohlédněte.