Akné a jeho příznaky: připravte se včas

Akné a jeho příznaky: připravte se včas

Nevzhledné pupínky, bolavá zarudlá místa a nikdy nekončící boj. Akné dokáže pěkně potrápit. Do pětadvaceti let jím trpí 85 až 90 procent populace, nevyhýbá se ale ani dětem nebo lidem (nejčastěji ženám) po třicítce. Akné ale samozřejmě na krásné pleti nevznikne přes noc, pokožka se mění postupně, a pokud si změn její kvality všimneme včas, můžeme leccos zachránit. Nebo alespoň příznaky zmírnit.

Akné na vaší pleti bují ještě ve chvíli, kdy si toho vůbec nemusíte všimnout. Tento postupný vývoj hnisavého uhříku se jmenuje mikrokomedo. Zúží se mazový kanálek a začne se postupně ucpávat odumřelými kožními buňkami. Pokud v této fázi pleť nečistíme, ani se o ni nijak zvlášť nestaráme, mikrokomedo se změní na takzvané uzavřené komedo. Ani to není při letmém pohledu na kůži vidět. Abychom uzavřené komedo odhalili, musíme pleť napnout.  Právě tento test můžete provádět, pokud akné netrpíte. Zjistíte tak předem, že se na pokožce něco změnilo.

Uzavřené komedo se proměňuje v komedo otevřené, které už všichni dobře známe pod pojmem černá tečka. Zdánlivě neškodný výstupek však může prasknout a jeho obsah se vlije do podkoží, kde způsobí zánětlivou reakci. A akné je na světě.

Prevence je základ

Jestliže jste majiteli čisté a krásné pleti, buďte ve střehu. Ideální je pravidelné ošetření pleti u kosmetičky, která ony ucpané póry šetrně vyčistí. Domácí vymačkávání komedomů totiž často způsobí ještě větší problémy. Uhříky se mohou zanítit, takže je nakonec pupínků ještě více.

Základem je pleť dvakrát denně čistit přípravkem, který ji nepodráždí. Ideální je se vyhnout těm s obsahem alkoholu. Dobré je také myslet na to, co tělu dodáváme. Pestrá a vyvážená strava s obsahem důležitých minerálů, z nichž nejdůležitější je zinek, může mít na stav pokožky silný vliv.

Přemíra cukru, alkohol, kořeněná jídla a kouření cigaret má na pleť naopak vliv velmi negativní. Akné se pak tvoří více a jeho uzdravení může mít delší průběh.

Odborníci kromě pravidelného čištění pleti doporučují i peeling, a to alespoň jedenkrát týdně. Peeling by měl být jemný a přímo určený pro obličej. Dokonale odstraní odumřelé buňky, které se podílejí na ucpávání pórů a následné zánětlivé reakci. Je ale potřeba dobře zvážit, jestli peeling použít na pleť, kde už akné je. U těžkých projevů akné by totiž mohl způsobit nečekaně opačnou reakci. U hnisavých komedomů by mohl kožní infekci přenášet i na další části pleti. Je proto vždy dobré poradit se s dermatologem nebo kosmetičkou, zda a jaký peeling na pleť používat.

Face-Up!, nejšetrnější prevence

Jedním z nejšetrnějších způsobů prevence je používání přístroje Face-Up! Můžete jej používat dlouhodobě, i když vás žádné viditelné problémy s pupínky netrápí. Přístroj je velmi šetrný, takže se nemusíte bát žádného přepětí pokožky. Face-Up! při dlouhodobém používání působí preventivně, snižuje možnost návratu akné, příp. zamezuje jeho dalšími většímu šíření.