Akné u dětí. Co s ním?

Akné u dětí. Co s ním?

Přestože tvorbu akné obecně spojujeme hlavně s obdobím puberty a dospíváním, nevyhýbá se občas ani těm nejmenším. Stává se, že zanícené pupínky vyraší na pleti malých dětí, někdy i novorozeňat. Proč se tvoří? A jak si s ním poradit?

Akné se u dětí může tvořit dokonce ihned po porodu, od druhého týdne. Obvykle se pupínky vytvoří v obličeji – na nose, bradě a čele – a zpočátku vypadají jen jako běžná vyrážka. Až později se na nich objeví typická bílá čepička. Akné u malých dětí, stejně jako u dospělých, ovlivňují hormony. Možná nerozumíte, kde se u novorozence hormony mohou vylučovat. Vše je spojeno s porodem a následným kojením, při kterém se hormony mohou na dítě přenést.

S dětským akné se obvykle setkáváme do půl roku věku dítěte. Pokud i po této době pupínky dále vznikají, mohou za tím být tři příčiny. Může se jednat o základní problém ucpávání pórů, příčinou vzniku může být i alergická reakce na některou potravinu nebo lék. A pokud žena své dítě kojí i po půl roce od porodu, stále se do jeho těla dostávají hormony. V tomto případě ale samozřejmě neplatí, že každé kojené dítě musí mít akné.

Jak čistit dětskou pleť

Stejně jako problematická pleť u dospělých, potřebuje zvláštní péči i u dětí. Rozhodně ale vynechejte všechny speciální přípravky. Dětská pokožka je mnohem citlivější než kůže dospělého člověka a potřebuje šetrné zacházení. Pleť miminku ošetřete jen jemným mýdlem a vodou, omývejte mu postižená místa jednou až dvakrát denně prsty nebo dlaní. Vždy buďte jemní, abyste kůži nepodráždili.

Pozor byste měli dávat i na to, do čeho dítě oblékáte. Akné může zhoršit i oblečení, které jste předtím vyprali v dráždivém pracím prostředku. Vždy je lepší vybírat takový výrobek, který je speciálně určený pro kojence. Stejně tak je nutné udržovat postižená místa v suchu. V období, kdy dětem rostou první zuby, je potřeba jim neustále otírat sliny. Pokožka by neměla být vlhká.

Dítěti byste měli také pravidelně stříhat ostré nehty, kterými si pupínky může rozškrábat. Do otevřené ranky si pak může zanést infekci. I z tohoto důvodu pupínky nikdy nevymačkávejte ani neškrábejte. Mohli byste dítěti ublížit.

Mějte na paměti, že dětské akné není žádnou předzvěstí toho v dospívání. S pupínky v novorozeneckém období dětí bojuje řada matek a opravdu po pár měsících odezní. Přestože se jedná o nepříjemný kosmetický problém, obvykle nemá žádné zdravotní následky. Pokud by ale problematická pleť přetrvávala, případně by začaly pupínky hnisat, je lepší vyhledat odborníka.