Akné? Pozor na to, co jíte a pijete!

Akné? Pozor na to, co jíte a pijete!

Miluje stres, hormonální výkyvy, ale také špatnou stravu a alkohol. O kom je řeč? O akné. Odborníci potvrzují, že s akné bojuje 80-100 procent dospívajících. Problémy s ním mají i ti, kterým je mezi 25 a 40 lety. Právě strava a přísun alkoholu jsou faktory, které můžeme ovlivnit. Jenže málokdo to skutečně dělá.

Na vznik akné mají podstatný vliv volné radikály. Ty totiž poškozují nenasycené mastné kyseliny v buňkách, které fungují v podstatě jako vnitřní obranné mechanismy. Jakmile kyseliny chybí a volných radikálů je víc, přibývá i akné.

Do těla se volné radikály dostávají různými způsoby. Mezi ty nejčastější ale patří pobyt v místnosti, kde se kouří, znečištěné prostředí, nadměrné UV záření nebo třeba hodně alkoholu. I z toho důvodu by lidé, kteří akné trpí, neměli pít vůbec tvrdý alkohol, jíst tučná a překyselená jídla nebo třeba jídla hodně kořeněná. Dobrou zprávou je, že často zmiňovaná čokoláda na vznik akné nemá vliv. Ta zvýrazňuje projevy u atopického ekzému.

S alkoholem je to ale složitější. Alkohol totiž poškozuje játra, které se podílejí na čisté pleti. Játra regulují množství hormonů, pomáhají udržet stabilní hladinu cukru v krvi a odstraňují z těla toxiny. Pokud játra zatížíme alkoholem, jejich činnost se oslabí.

Alkohol má navíc vliv na rozrůstání se houby candidy, kterou najdeme jak v pivu, tak v míchaných koktejlech. Pokud se candida v těle rozroste, na pleti se objeví pupínky.

Co tedy jíst?

Zdravá strava zní poněkud nudně, ale to je přesně to, po čem pokožka s akné prahne. Jídla vařená v páře, pečená bez oleje, hodně rybího masa. K tomu opravdu striktně dodržený pitný režim. Ovšem bez sladkých limonád a kávy. Prvním krokem je naučit se pít čistou vodu nebo bylinkové čaje. Pokud zvýšíte přísun tekutin, tělo se bude lépe čistit a s ním i pleť.

Zkusit můžete také šťávy z vymačkané zeleniny a ovoce. Zejména řepa pak přispívá k očistě organismu. I když je sladká, dokáže vaši pleť perfektně napravit.

Pozor na slunce

I když vám přijde, že je pleť po pobytu na sluníčku vždycky o fous hezčí, ve skutečnosti si můžete pěkně zavařit. Opálená pokožka s akné má sice výhodu, protože jsou zarudlé pupínky méně vidět, na druhou stranu ale slunce i solária mají na tvorbu akné nepříznivý vliv. UV záření totiž pleť vysušuje. To má za následek zesílení vrstvy pokožky, ucpávaní mazových žláz a vznik nových malých zánětů.