Akné v těhotenství: co s ním?

Akné v těhotenství: co s ním?

Také vám babička vyprávěla, že v těhotenství se dají všechny hormonální neduhy dohromady? Že za těch devět měsíců se všechno uklidní? Pokud jste v jiném stavu a vaše pleť připomíná spíše pokožku teenagerů, neděste se. Akné k těhotenství bohužel patří. Poradíme vám, co s ním.

V období těhotenství dochází k řadě fyziologických změn. Kromě toho, že se zvýší váš krevní oběh a samozřejmě přiberete na váze, změní se také hladina hormonů. A hormony dokážou s pletí udělat neuvěřitelnou paseku. Neplatí to samozřejmě pro všechny, ale může se stát, že zrovna vám se akné vrátí. Ptáte se proč? Hormony vyvolají změny mazových žláz, které se mohou rozšířit a produkovat více mazu. Ten je ideálním prostředím pro bakterie, které dokážou na pleti vyvolat zánět.

Pokud se vám během těhotenství akné objeví, bude to pravděpodobně na obličeji v okolí čelisti, na dekoltu nebo pažích. Objevit se ale mohou také na zádech, kde se léčí velmi obtížně.

Bez antibiotik

V prvé řadě odborníci doporučují zvýšit příjem tekutin. Voda totiž dokáže odvést z těla nečistoty, které se samozřejmě hromadí hlavně v pokožce. Protože v těhotenství není možné používat přípravky s antibiotiky, je léčba akné komplikovanější. Ideální je sáhnout po přípravcích s aloe vera nebo tea tree oil, který má antiseptické účinky.

Základem je ale pravidelná péče o pleť. Pokud jste dosud měli pokožku jako miminko a starosti o ní jste se nemuseli příliš věnovat, budete si muset zvyknout na nový režim šetrného čištění pleti. Péče o pleť je totiž naprosto nezbytným každodenním úkonem pro každého, kdo akné trpí. Používejte hloubkovou čistící emulzi nebo krém, pleťovou vodu a kvalitní nemastné krémy.

Ty by měly být dobře roztíratelné a dobře vstřebatelné. Měly by hlavně hydratovat pokožku a obnovovat její normální funkci. Vyzkoušet můžete také unikátní přístroj Face-Up! z dílny brněnských vědců, který dokáže tvorbu akné výrazně omezit. Stačí pouhých deset minut denně přejíždět přístrojem po problémové oblasti.

Pozitivní ale je, že po prvním trimestru se hladina hormonu obvykle ustálí a akné postupně mizí. Pokud u vás přetrvává i v dalším období těhotenství, nezoufejte. Pravděpodobně se ho zbavíte po porodu.