Cigarety, mléko i slunce. Pět věcí, které zhorší vaše akné

Cigarety, mléko i slunce. Pět věcí, které zhorší vaše akné

Bojujete proti akné nejrůznějšími způsoby, ale pořád se vám nedaří jej zlikvidovat? Vyznat se v kosmetických přípravcích na problematickou pleť není vůbec snadné. A když konečně objevíte to, co vaší pleti vyhovuje, nakonec své pokusy zmaříte jinými drobnostmi, o kterých ani nemáte ponětí. Vybrali jsme pro vás pět základních chyb, kterými si při léčbě pupínků můžete mařit výsledky.

Mléčné výrobky

Je to trochu paradox. Mléko a mléčné výrobky mají totiž silné protizánětlivé účinky. Všeho ale moc škodí. A tak vědci z bostonské univerzity přišli na to, že kdo vypije více než čtyři sklenice mléka denně, ten bude mít s bojem s akné a pupínky jen malou šanci.

Pokud si bez mléka nedovedete představit fungovat, pijte alespoň polotučné nebo plnotučné. Nejhorší výsledky totiž vědci zaznamenali z mléka odstředěného.

Dotyky

Každý, kdo má akné, si na něj sahá. Je to přirozené, snažíme se totiž kontrolovat, zda je pupínek stále na svém místě, jestli se nezvětšil, nepřibyl jiný nebo třeba nezmizel. Bohužel si tím zaděláváme na problémy. Na svou pleť si totiž často saháme neumytýma rukama. Bakterie, které na prstech jsou, se tak velice snadno dostanou přímo na problematickou pleť. Výsledek? Bakterie se dostanou až do hloubky kůže a mohou tu způsobit další zánět. Pupínků bude víc a vašich starostí také.

Pamatujte, že kdykoliv na svou pleť saháte, je potřeba mít opravdu čisté ruce. Platí to i ve chvílích, kdy se rozhodnete nějaký pupínek „vymáčknout“.

Příliš čistoty

Možná máte kvůli akné pocit, že je vaše pleť neustále špinavá a mastná. Nadměrnou hygienou si ale můžete spíš uškodit. Pokožka totiž bude vysušená a začne mít tendence se více mastit, aby nerovnováhu vyrovnala. Pleť si čistěte jen dvakrát denně, používejte přípravky speciálně určené pro akné. Pro lepší pocit můžete zkusit používat speciální papírky na odmaštění pleti (vyrábí například Mary Kay). Ty pokožku nevysuší a odstraní přebytečný maz.

Cigarety a alkohol

Nikotin dokáže na vašem obličeji udělat pěknou paseku. Jeho vlivem se totiž stahují drobné cévky v kůži a pleť je pak nedostatečně okysličená. Zároveň nedokáže uvolňovat a odvádět odpadní látky. Její stav se silně zhoršuje. Problémy ale nemají jen kuřáci. Pupínků přibývá i po pobytu v zakouřeném nebo prašném prostředí.

Stejný vliv na stav pokožky má i alkohol. Jen se jeho vlivem cévky zase roztahují. Pokožka červená a cévky mohou popraskat. Podstatné je také to, že alkohol pleť vysušuje. Když budete popíjet, neustále doplňujte zásoby vody. Následky nebudou tak velké.

Sluníčko

Opálená pokožka vypadá krásně, zdravě a pupínky na ní nejdou tak moc vidět. To všechno je pravda. UV záření způsobuje zesílení rohové vrstvy kůže a výsledkem je ucpání vývodu mazových žláz. Akné je na světe. Na slunci se nezapomínejte krémovat ochrannými přípravky. Vybírejte ale ty, které jsou vhodné pro problematickou pleť. A dodržujte dobu, kdy na sluníčku můžete být.