Akné v dospělosti. Víme, co za něj může

Akné v dospělosti. Víme, co za něj může

Marně si lámete hlavu, proč bojujete s pupínky, přestože už vám dávno není –náct? Ze statistik vyplývá, že má problematickou pleť až 25% žen kolem čtyřicítky a dokonce 15% kolem padesáti let věku. Málokdo si ale uvědomuje, co všechno má kromě hormonální nerovnováhy vliv na tvorbu akné.

Překvapivé příčiny akné lze přitom velice jednoduše odstranit. Stačí si dát pozor na pár věcí.

1. Na čem cvičíte

Chodíte na jógu, ale cvičební podložku jste snad nikdy neopláchli? Chyba! Stejně tak může problémy způsobit nevětraná cyklistická helma, nebo sportovní oblečení, které používáte. Základem je všechno čistit, aby se bakterie neměly šanci množit. Vybírejte také cvičební pomůcky z přírodních materiálů, které kůži tolik nedráždí a nedrží vlhkost. Pokud používáte rádi podložky přímo v místě fit centra, raději na ni vždy položte ručník. Nikdy nevíte, kdo ji použil před vámi.

2. Jaké mléko pijete

Produkty z odstředěného mléka, ale i odstředěné mléko samotné obsahuje obvykle více cukru než mléko klasické. A cukr rozhodně vaší pleti neprospívá. Mnohem lepší je využívat produkty, které mají rostlinný původ. Skvělé je například mléko mandlové, kokosové nebo sojové. Všechna jsou navíc bohatá na vlákninu, která má na organismus blahodárný vliv.

3. Jaký máte střih vlasů

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale vlasy jsou s pokožkou v úzkém kontaktu. Pokud trpíte na akné a máte mastnější pleť, rozhodně se vyvarujte ofině či patce sestříhané tak, že vám zasahuje do obličeje. Kůže pod nimi totiž špatně dýchá, póry se velmi snadno zanesou a pupínky jsou na světě. Na vlasy si navíc častěji saháte, protože máte tendenci je odstranit z čela, tím se ale dotýkáte častěji i kůže.

4. Jak si myjete obličej

Lidé s mastnější pletí mají tendenci umývat si obličej důkladněji. Zkrátka a dobře jej spíše drhnou než cokoliv jiného. Odborníci a dermatologové ale radí příliš to nepřehánět. Obličej byste si měli umývat maximálně dvakrát denně a ne déle než 40 vteřin. Na kůži byste rozhodně neměli tlačit a nepoužívejte ani mycí žíňky nebo houby. Zůstávají totiž vlhké a jak je známo, vlhkost rády vyhledávají bakterie, které stav vašeho akné mohou dramaticky zhoršit. A čím pokožku umývat? Ideální je volit mycí emulzi bez alkoholu, která pleť nebude zbytečně vysušovat.
Obecně vzato je důležité alespoň jednou za měsíc svěřit svou pleť do rukou odborníka. Vyhlédněte si ve svém okolí kosmetičku, ke které budete pravidelně chodit. Zvláště pokud máte problematickou pleť, potřebujete profesionální péči. Můžete si ji ale dopřát i doma. Přístroj Face-Up! , který využívá jako jediný na světě kombinaci plošného impulzního magnetického a světelného pole a tepla, je určen pro domácí použití. Stačí jej aplikovat 10 minut denně, ideálně ráno a večer. Podle klinických studií přístroj pomohl 90 % pacientům s akné.