Máte akné? Zasaďte aloe vera

Máte akné? Zasaďte aloe vera

Už jste vyzkoušeli na pupínky úplně všechno a zatím nic z toho nezabralo natolik, abyste opravdu byli spokojeni? Sáhnout můžete po přírodních zdrojích. Jedním z nich je i rostlinka aloe vera, která je známá pro své antiseptické účinky.

Výhodou pěstování aloe vera je to, že se hodí i pro totální antizahradníky. Patří totiž do rodiny sukulentů a nepotřebuje k životu tolik vláhy jako ostatní rostliny, které u nás běžně pěstujeme. Aloe vera pravděpodobně pochází z Kanárských ostrovů, kde jej lidé využívali už před mnoha lety. A to jak vnitřně, kdy se aloe stalo součástí nejrůznějších pokrmů, tak zevně, v podobě mastí, mýdel nebo v syrovém stavu.

Bojovník s pupínky

Aloe se používá na mnohé ekzémy. A právě desinfekční a protizánětlivé vlastnosti přiměly vědce k tomu, aby rostlinu využili i v boji proti chronickému akné. Dnes je již zřejmě, že akné není pouze nemoc kůže, často se síla a rozsah odvíjí od stavu organismu jako celku. Akné závisí na tom, co jíme, jestli pijeme alkohol nebo kouříme. A právě aloe vera dokáže organismus posílit zevnitř. Díky obsahu důležitých minerálních látek a vitaminů velmi podstatně posiluje imunitní systém.

Jak na to

Na trhu v současné době seženeme nepřeberné množství výrobků, které aloe vera obsahují. Zkusit můžete krémy, gely, tonika nebo pleťová mléka. Nezáleží tak ani na tom, jakou značku zvolíte, ale spíše na tom, kolik extraktu aloe obsahuje a jak přípravky budete používat. Nestačí je totiž nanést jednou za čas, kdy se vám pupínek vytvoří.

Tělo potřebuje intenzivní kúru, aby začalo fungovat jinak. Použití krémů nebo gelů proto vždy doplňte o výživu zevnitř. A nezapomínejte na pravidelnost. První reakce můžete očekávat až po měsíci intenzivního používání výrobků s aloe vera. A to chce přece jen trochu trpělivosti.

Domácí výroba

Pokud nechcete preparáty z lékárny, můžete si vypěstovat aloe vera doma za oknem. Rostlinu koupíte v každém větším květinářství. Na pěstování rozhodně není náročná. Pamatujte, že čím větší rostlinka, tím je starší. Blahodárné účinky mají rostliny, které mají více než tři roky. Aloe byste měli mít na světlém místě v bytě, orientovaném nejlépe na jihovýchod.

Šťávu, nebo spíše gel, který rostlina obsahuje, získáte vymačkáním. Stačí odřezat tlustý stonek a zbavit ho zelené slupky. Dužinu pak můžete hodit do mixéru. Získanou šťávu lze použít na výrobu nápoje, případně ji můžete nanášet na postižená místa. Uchovávat lze pár dní v chladničce. Využít se dá skvěle i na boláky po bodnutí hmyzem, nebo na spálenou kůži po opalování.