Aktivní uhlí: černý zachránce, který zatočí i s akné

Aktivní uhlí: černý zachránce, který zatočí i s akné

Možná si jeho chuť budete pamatovat z dětství, kdy vám jej lékař předepisoval proti průjmu. Aktivní uhlí nechutnalo nijak zvlášť dobře a navíc barvilo zuby. Stoprocentně přírodní produkt ale není vhodný jen na průjmová onemocnění. Má celou řadu pozitivních účinků a funguje jako dokonalý antioxidant. Přišly na to i hollywoodské celebrity, které jej zařadily do svého jídelníčku. Ve Spojených státech tak není problém dokonce narazit na prodejny, kde vám připraví smoothies s aktivním uhlí.

V prvé řadě je třeba rozlišit živočišné a aktivní uhlí. Zatímco to první se vyrábí spalováním zvířecích kostí, to druhé se získává ze dřeva. Podobně jako grilovací brikety. Ale opravdu jen podobně. Důvodem, proč aktivní uhlí pozitivně ovlivňuje lidský organismus, je jeho výroba, při které se do uhlí vhání velké množství kyslíku. Dále se využívá vodní pára, která uhlí dokáže přetvořit v masu pórů, do nichž se pak škodliviny z těla chytají.

Aktivní uhlí pak působí v tenkém střevě, kde se nabalí na jeho stěny a odchytává tu toxiny. V podstatě se chová jako čistič krve.

Ale má to jeden háček. Aktivní uhlí na sebe navazuje jak to dobré, tak to špatné. Pokud tedy užíváte pravidelně i jiné vitaminy a výživové doplňky, při požití aktivního uhlí to zkrátka nemá smysl. Do čtyř až šesti hodin je uhlí odvede z těla.

Čistí uvnitř i navenek

Pokud máte problematickou pleť, může pravidelné používání kosmetických přípravků s aktivním uhlím vaše problémy vyřešit. Uhlí obsažené v kosmetice totiž dokáže pleť skutečně hloubkově vyčistit. Pokud jej navíc budete užívat i vnitřně, vytvoříte si tak vlastně detoxikační kůru, jejíž výsledky by měly být patrné do několika týdnů.

Účinky aktivního uhlí jsou ale široké. Různé studie potvrzují, že dokáže z těla odstranit těžké kovy, jako je olovo a hliník. Skvěle se zbavuje i zbytků léčiv, které v těle zůstávají. Snižuje výskyt žaludečních vředů, dá se dokonce použít i na bělení zubů a pomoct vám může i při nadměrném pocení.

Jeho detoxikační vlastnosti využívali i staří Egypťané nebo domorodci z Ameriky. Uhlí užívali při otravách jídlem.

Aktivní uhlí na našem trhu seženete v tabletách i prášku. Vždy záleží, na co konkrétně jej chcete používat. Přestože nejsou známé zatím žádné nežádoucí účinky při používání aktivního uhlí, vždycky je lepší před nasazením kúry oslovit lékaře. Ten by měl doporučit i dobu, po jakou budete uhlí dávkovat. Co se týče používání kosmetických přípravků s obsahem uhlí, těch najdete celou řadu.