Barevná typologie pleti. Pomůže při líčení i oblékání

Barevná typologie pleti. Pomůže při líčení i oblékání

Závidíte kamarádkám jejich barvu pleti, odstín vlasů nebo očí? Příroda každému z nás nadělila jedinečnou směsici charakteristických znaků, z nichž většina pochází od našich rodičů a předků. Přirozenou krásu ale můžeme jednoduše pokazit. To když se snažíme barevnou harmonii narušit něčím, co nám nesluší. Některé tóny, barvy a dokonce i tvary totiž určitému barevnému typu sluší, a jiné ne. I proto je důležité vědět, do kterého ze čtyř hlavních rozdělení patříte.

Mladší pleť

Jakmile budete znát svou barevnou typologii, věřte, že díky správnému líčení a zvoleným barvám oblečení budete vypadat mladší. Pleť bude projasněná a zářivá.

Rozlišujeme čtyři základní typy, které vycházejí z ročních období, tedy jarní, letní, podzimní a zimní. Toto dělení má samozřejmě ještě další podkategorie, které dokážou ještě lépe specifikovat váš barevný typ. Vám ale bude úplně stačit, když budete znát čtyři hlavní.

Abyste zjistili, jaký barevný typ jste, je ideální počkat si na denní světlo. Vlasy si stáhněte do culíku, případně je stáhněte čelenkou. Pleť vyčistěte a nijak ji nemaskujte líčidly. Po ruce mějte papírky v barevné škále. A to teplé – do žluta, žluto-lososové a světle růžové až namodrale růžové. Papírky budete přikládat k obličeji a zjišťovat, jak se mění jeho výraz.

Čtvero ročních období

Obecně platí, že jarnímu a podzimnímu typu lichotí především teplé barvy. Pleť se vedle takových barev probudí k životu. Pokud byste zvolili barvy ze studené škály barev, pleť by vypadala nepřirozeně, až unaveně a povadle.

Letní a zimní typ zase skvěle kontrastuje vedle namodralých barev. Příliš studené odstíny ale také nejsou ideální. Mohou totiž zdůraznit kruhy pod očima.

Jarní typ: působí jemně a něžně, pleť je obvykle průsvitná, nazlátlá a občas se na ní mohou vytvořit dokonce pihy. Barva očí je modrá, šedomodrá nebo oříškově hnědá. K líčení je ideální používat pastelové tóny, jako je růžová, šedá, losová. Při oblékání je vhodné vybírat kousky v jasných a zářivých barvách. A především ve světlých, jako je krémová, zlatá, oranžová, fialová nebo meruňková.

Letní typ: je o něco studenější než jarní typ. Pleť může být jak olivově zelená, tak i velice tmavá, neustále působící opáleně. Vlasy má tento typ plavé i tmavě hnědé. Je proto těžké určit, zda patříte právě k tomuto typu. Při líčení je dobré zkoušet odstíny růžové, ledové modré, stříbrné nebo fialové. Letní typy nejlépe vyniknou v jemných a něžných barvách oblečení. Sluší jim všechny odstíny modré, šedé a mint.

Podzimní typ: mívá pleť béžové až zlatavé barvy. Špatně se opaluje a velice rychle se spálí. Má výraznou barvu očí modré a zelené barvy, vlasy spíše plavé nebo zrzavé. Nejlépe jim padne oblečení hráškově zelené barvy, čokoládové nebo olivové. Líčení by měli volit v zemitých barvách.

Zimní typ: pleť je porcelánová, často bezchybná. Vlasy mají tyto ženy tmavé až černé, někdy s namodralým odleskem. Barva očí je obvykle hnědá, černá, někdy jiskrně modrá. Těmto typům sluší neutrální barvy a líčení v nude stylu, ale i kontrastní kouřové stíny. Při oblékání by měly sáhnout po bílé, černé, rubínové nebo zelené. Zkrátka kontrastní barvy budou to jejich.

Mezi barvami můžete vybírat i u přístroje Face-Up! K dostání je ve čtyřech variantách: růžové, tyrkysové, fialové a zelené. Díky účinkům plošného impulzního magnetického a světelného pole a tepla vás zbaví akné – ať už jste jarní, letní, zimní nebo podzimní typ.