Jak na pigmentové skvrny?

Boj s pigmentem

Někomu se pigmentové skvrny vyhýbají celý život, někdo se s nimi setkává pravidelně. Častěji postihují ženy a obvykle se ve větší míře objeví po čtyřicítce. Nejsou ale bohužel výjimečné ani u mladých lidí. Důvodů, proč nám pigmentové skvrny komplikují život, je více. Nejvíce se ale na jejich vzniku podílí sluneční záření.

Průzkumy hovoří jasně. Ideální pleť by měla být svěží, bez akné a především sjednocená. S tím vším vám může pomoct přístroj Face-Up! Když ale přijdou na řadu pigmentové skvrny, řešení bývá často mnohem složitější.  Že se jedná o častý problém, svědčí i fakt, že se na trhu s kosmetikou objevují přípravky, které si mají s pigmentací poradit.

Kde se berou skvrny

Bez pigmentace bychom se jen těžko dokázali opálit. Kožní pigment melanin vzniká v melanocytech, což jsou buňky v pleti, které vypadají jako zmenšené chobotnice. V hlubších vrstvách kůže tato chapadla vypouštějí barvivo, aby pleť ochránila. Občas se ale stane, že kůži natolik dráždíme, že melanocyty vypouštějí barviva příliš. Produkce pigmentu se tak dostane do nerovnováhy a vzniká hyperpigmentace. Kůži přitom můžeme podráždit velice snadno. Stačí častý pobyt na sluníčku, hormonální nerovnováha nebo záněty kůže.

Sluneční záření dráždí melanocyty nejvíce. K produkování melaninu totiž stačí buňkám jen UVA záření, které se k nám dostává po celý rok, ať je zima či léto. Kůže ho absorbuje dokonce i přes mraky. Příčinami vzniku pigmentových skvrn ale může být také genetická dispozice, hormonální změny v těhotenství nebo při přerušení užívání antikoncepce. Někdy jsou za vším banálnější důvody, jako je špatná strava chudá na některé vitaminy.

Zmizík neexistuje

Jestliže se pigmentové skvrny objevily na vaší kůži náhle, rozhodně nic nepodceňujte a vydejte se ke kožnímu lékaři. Preventivní kontrola vám neuškodí a lékař vám poradí, jak se flíčků zbavit. Navíc posoudí, zda nejde o nic vážného.

Na pigmentaci vyvinula řada kosmetických firem zesvětlující přípravky. Při výběru toho vhodného se řiďte především tím, co potřebujete. Zda chcete jen sjednotit tón pleti, nebo potřebujete odstranit konkrétní flíčky s pevným ohraničením. Některé krémy pomohou hyperpigmentaci alespoň zesvětlit, jiné mají silnější zesvětlující účinky díky ovocným kyselinám. Ať použijete jakýkoliv přípravek, počítejte s tím, že změnu neuvidíte hned. Sjednocení tónu pleti je zdlouhavý proces trvající několik měsíců.