Co funguje nejlíp v boji proti celulitidě?

Boj s pomeranči: co funguje nejlíp?

Říká se jí často nemoc jednadvacátého století. Už dávno neplatí, že postihuje jen tlusté lidi a ty, kteří vůbec nesportují. Celulitida se dokonce v posledních letech nevyhýbá ani mužům. Co stojí za nevzhlednými ďolíčky a pomerančovou kůží?

Z odborného pohledu je celulitida vlastně snížení funkce pojivové tkáně. Když se prostor pod kůží začne vyplňovat tukovými buňkami, tlačí na drobné cévky, které jsou pod svrchní vrstvou pokožky uložené, a ty se postupně ucpávají. Když tento proces trvá příliš dlouho, objeví se pomerančová kůže. Ženy jí trpí častěji zejména proto, že je jejich pojivová tkáň mnohem pružnější a přizpůsobivější. Snadněji se proto „ucpe“.

Možná si říkáte, že jste ještě před rokem celulitidu vůbec neměli a vytvořila se během několika měsíců z ničeho nic. To ale není pravda. I toto narušení kůže má svá stadia. Změnu funkce pojivové tkáně vždy spustí nějaký zlom. Může jít o pubertu, těhotenství nebo ukončení braní antikoncepce, kdy jsou na vině hormony. Možná u vás došlo ke změnám stravovacích návyků nebo jste zkrátka jen přestali dělat sport, na který bylo vaše tělo zvyklé. Rozhodně to neznamená, že jste museli přibrat dvacet kilo.

V prvním stadiu celulitidu na první pohled vůbec nevidíte. Objeví se ale pokaždé, když si kůži zmáčknete mezi prsty. V druhé fázi pak ďolíčky vidíte, když na ně posvítí zpříma slunce. Třetí fáze je, když už jde celulitida vidět neustále. Nejhorší je stadium čtvrté. To už totiž nejde jen o nehezkou pleť, ale i o zdraví. Pojivová tkáň otéká a bolí. V takovém případě je dobré vše zkonzultovat s lékařem.

Ve spojitosti s celulitidou se často zmiňuje lymfatický systém, který má vliv na odbourávání podkožního tuku a vyplavování škodlivých látek z těla. Když se lymfatický systém zpomalí, mohou vám otékat nohy a celulitida začne být patrnější. Neplatí však přímá spojitost, tedy že by špatně fungující lymfatický systém celulitidu přímo způsoboval.

Jak na ďolíčky

Jak tedy proti celulitidě bojovat? Můžete si pořídit drahé sprchové gely a krémy, faktem ale je, že nikdo ještě žádný kosmetický přípravek proti celulitidě nevymyslel. Jediný způsob, jak se jí zbavit, je změna životního stylu. Pro začátek je dobré přestat kouřit a pít alkohol. Začněte dodržovat pitný režim, při kterém budete pít pouze vodu nebo bylinkové a zelené čaje. A zkuste se alespoň dvakrát týdně hodinku hýbat. Ideální je zařadit denně malou procházku, kterou pak doplníte aktivním aerobním sportem, jako je jízda na kole nebo běh. Uvidíte pak, jak se vám vzhled pokožky změní.

Na celulitidu vědecky

Věděli jste, že firma Enjoy Trade, výrobce a vlastník patentu na přístroj Face-Up!, do budoucna plánuje, že by mohla metodu plošného impulzního magnetického pole a tepla využít nejen k léčbě akné, ale také k redukci vrásek, podpoře růstu vlasů, redukci podkožního tuku či právě k léčbě celulitidy?  Zkrátka tam, kde objevené spojení fyzikálních polí blahodárně působí na regeneraci pokožky a podkoží.