Buďte imunní. Připravte se na bacily předem

Buďte imunní. Připravte se na bacily předem

Rýma, nachlazení, bolavý krk a třeba i angína nebo chřipka. Každým rokem se snažíte těmto zimním virózám a nemocem předejít. Ne vždy se to daří. Vezměte to letos do vlastních rukou a připravte se na všechny podzimní nemoci předem.

Brzké vstávání vám nedělá dobře, odpoledne byste si nejraději dali dvacet minut rychlého spánku, sportovat se vám nechce, a když máte vyrazit večer za přáteli, musíte se přemlouvat. Říká vám to něco? Poslední dva měsíce se náš organismus postupně připravuje na přicházející zimu. Výsledkem je, že ztrácíte potřebnou energii a cítíte se unavení. Je to proto, že se vaše tělo snaží obrnit, aby vás chránilo před všemi bacily a viry. Vždycky je ale možnost, jak mu můžete pomoct.

Dostatek spánku

Řada lidí tvrdí, jak je skvělé brzo vstávat, že jim stačí k životnímu rytmu jen sedm hodin spánku denně. Pravda je ale taková, že každý je jiný. A obecně platí, že spánek je potřeba během zimních měsíců prodloužit. Sedm hodin rozhodně nestačí. Abyste se cítili opravdu odpočatě, je ideální naspat alespoň devět hodin denně. Pokud se vám nedaří usnout nebo se v průběhu noci budíte, zkuste se zamyslet nad svým denním režimem. Možná jste přetažení, možná je to pro vás příliš spánku, možná jen potřebujete změnit jídelníček nebo některé návyky.

Rozhodně před spaním vyvětrejte ložnici, nepřetápějte ji a zkuste jíst nejméně dvě hodiny před tím, než se odeberete do postele. K dobrému spánku také skvěle poslouží sport. Budete příjemně unavení. Naopak, pokud pijete před spaním alkohol, spát se vám dobře nebude, i když usnete během pěti minut. Po večírku vaše tělo soustředí síly na odbourávání alkoholu z těla a rozhodně neodpočívá, jak by mělo.

Pořádná dávka vitaminu

Ať chceme, či nechceme, automaticky v zimě jíme méně zeleniny a ovoce. Zkuste se na to zaměřit a počítat si, kolik kusů ovoce či zeleniny do sebe během dne dostanete. Jestliže víte, že máte problém dostat je do sebe přirozeně, zkuste vitaminové doplňky v tabletách. Při výběru sáhněte hlavně po vitaminu B, C, A, D a E, které dokážou posílit vaši imunitu. A nejen to.

Vitaminy a minerální látky jsou důležité pro zdraví vašich kostí, vlasů, nehtů a kůže. Zejména pokud trpíte akné, může se stav vašich pupínků během zimy zhoršit. Tělo totiž nedostává řadu vitaminů, které kůže pro zdravé fungování potřebuje. Stejně tak jako sluneční záření, kterému v zimě nejsme vystaveni.

Zdraví v bylinkách

Před nemocemi vás mohou ochránit také nejrůznější bylinky, které si můžete sami sesbírat, popřípadě koupit ve specializovaných prodejnách. Bylinné směsi umí stimulovat buňky imunitního systému a poradí si i s mnoha typy nachlazení. Zkusit byste rozhodně měli echinaceu, rakytník či směsi s obsahem hlívy ústřičné.