Čínská medicína – tak trochu jiný pohled na akné

Čínská medicína – tak trochu jiný pohled na akné

Čínská medicína patří mezi nejúčinnější techniky, které pomáhají organismu bojovat se všemi neduhy. A ačkoliv má jiný pohled na léčbu, obvykle zabírá. Stejně tak u akné, které Číňané označují nelichotivým slovem trudovitost.

Akné se podle principů čínské medicíny léčí především přírodními preparáty, tedy takzvanou fytoterapií, případně terapií reflexní, kterou známe jako akupunkturu. Zásadní je ale je přijít na příčinu toho, proč se akné vůbec projevilo. Lékaři proto přistupují ke každému pacientovi individuálně.

Číňané věří, že akné souvisí s hormonálními výkyvy. Cílem je tedy zlepšit rovnováhu organismu, vyrovnat hladinu hormonů, zlepšit funkci nadledvin, které hormony produkují, i vybalancovat nervový systém a odstranit stres. Dá se v podstatě říct, že pokud není organismus i duše člověka v pořádku, akné má důvod se neustále vracet. Pokud vás tedy čínská medicína láká, s mastmi, krémy a speciální kosmetikou pro problematickou pleť nepočítejte.

Problémové teplo

Tradiční čínská medicína se na akné dívá jako na onemocnění způsobené vlivem tepla a vlhkého tepla na energetické centrum člověka. Teplo pak vzniká stresem, špatným stravováním nebo přepracováním.

Podle toho, kde toto teplo vzniká, Číňané rozlišují různé druhy akné. Lehký průběh má akné v okolí nosu a čela. Pokud je ale příčinou onemocnění žaludek, objevuje se akné kolem úst, na ramenech i zádech. Člověk má obvykle větší chuť na mastné pokrmy a má i rychlejší tep.

Co podle tradiční čínské medicíny s pupínky dělat? V prvé řadě očistit svůj organismus a posílit imunitní systém. Jinými slovy na rozdíl od evropského přístupu se Číňané snaží odstranit příčinu a nejen léčit následek. Správně použitými metodami akupunktury a fytoterapie se obvykle pacienti brzy uzdraví.

Co může za pupínky

Příčin vzniku akné může být celá řada. Tradiční čínská medicína za ty nejčastější z nich považuje především stres a únavu. Narušení nervového systému totiž přímo ovlivňuje činnost nadledvin, které pak nepracují, jak by měly a organismus nečistí.

Problém ale může být i v játrech. Když játra přetěžujeme například popíjením alkoholu, nebo pojídáním ostrých a smažených jídel, pracují pomaleji a organismus se přehřívá.

Zapomínat bychom ale neměli ani na znečištění těla, ať už nejrůznějšími léky, chlorem ve vodě nebo vnějším prostředím, ve kterém žijeme.

Kde sehnat odborníka

Čínské bylinné preparáty běžné české lékárny nenabízejí. Proto je nejlepší zapátrat na internetu a spojit se s lékařem, který tradiční čínskou medicínu praktikuje. Ten nejen posoudí váš zdravotní stav, ale obvykle vám i dodá potřebné směsi čínských bylinek.