Síla rakytníku: poradí si s žaludečními vředy i akné
Možná znáte rakytník jen z obalu čajů v obchodech se zdravou výživou. Bobulky této rostliny schované mezi stříbrno-zelenými lístky stejnojmenného keře přitom můžete vidět podél silnic i v okrasných zahradách. Rakytník řešetlákový patří mezi to nejzdravější, co v Česku můžete volně sesbírat. Podporuje obranyschopnost organismu v zátěžových situacích, působí blahodárně na pokožku a umí dokonce zatočit i s akné.
Rakytník používali dokonce i vojáci Alexandra Makedonského, když potřebovali dodat ztracené síly. Bobulky přitom podávali i koním, aby měli hedvábnou a lesklou srst. Zatímco poté se na unikátní rostlinku téměř zapomnělo, dnes rakytník zažívá svou renesanci. Obsahuje totiž velké množství vitaminů. Najdeme v něm ve vysokém poměru vitamin C, ale také vitaminy A, E, F, P, K, B a D.
Právě sytě oranžová barva je charakteristická pro výskyt vitaminu A, kterého má rakytník třikrát více než mrkev. Kromě toho v něm najdeme i množství omega mastných kyselin, pektiny, silice a třísloviny, které jsou důležité pro zdravý vývoj člověka.
Podzim je ideální dobou, kdy začít rakytník užívat. Posílíte tak svůj organismus a budete odolnější proti virovým infekcím. Rakytník má také tu vlastnost, že regeneruje sliznici podrážděnou od kašle a dokáže i uvolňovat hleny.
Nejen čaje
Raktyník obvykle nejčastěji seženete ve formě čaje, kdy je porcovaný v nálevových sáčcích, ze kterých si denně můžete připravit čaj. Cenný je ale také olej ze semen a plodů, který má hojivé účinky na pokožku. Ve formě oleje navíc účinky rakytníku působí mnohem rychleji a intenzivněji.
Lžička rakytníkového oleje pozitivně působí na vnitřní orgány. Žaludeční sliznici regeneruje a potlačuje současně rozmnožování bakterie Helicobacter pylori, která má na svědomí žaludeční vředy.
Právě olej se často dodává i do kosmetických přípravků. Najdeme ho v pěstících olejích, které pomáhají udržovat elasticitu pokožky, ale i v přípravcích určených pro lesk vlasů. Nejvýznamnější jsou však v kosmetickém průmyslu jeho blahodárné účinky na kůži. Přidává se do mastí určených pro ekzematiky a do přípravků pro léčbu akné. Olej totiž působí proti rozvoji zánětu. Akné tak nemá šanci se rozšiřovat.
Pokud chcete silnou dávku blahodárné rostliny, můžete použít přímo koncentrovaný rakytníkový olej, který lze na kůži obličeje použít jako masku. Nelekněte se oranžové barvy a nelibé vůně. Nechejte olej na kůži působit patnáct minut a pak jej smyjte jako obvykle u pleťových masek. Uvidíte, jak bude vaše kůže vláčná a hebká. Rakytníkový olej má totiž tu výhodu, že není mastný jako jiné oleje.