Čtyři ničitelé perfektní pleti

Čtyři ničitelé perfektní pleti

Možná se na vašem obličeji dopouštíte chyb, o kterých nemáte ani tušení. Zlozvyky mohou podle dermatologů až za 70 procent všech problémů s pletí, vlasy a nehty. Zaměřte se proto na detaily a zkuste přijít na kloub všemu, co vašemu tělu škodí.

Krém od Vánoc

Každý rok dostáváte pod stromeček luxusní balení drahého krému. A každý rok to dopadne stejně. Krém si schováte, abyste ho otevřeli při nějaké vhodné příležitosti. Šetříte si jej takzvaně na horší časy. Stejně to děláte s drahými líčidly nebo parfémem. Chyba. Každý kosmetický výrobek má svou exspiraci. Stejně jako si nešetříte půl roku svůj oblíbený jogurt, nešetřete si kosmetické výrobky.

A stejně jako u potravin se při nakupování kosmetiky zaměřte na jeho dobu trvanlivosti. Kontrolujte ji pečlivě, protože i v renomovaných prodejnách můžete natrefit na prošlé zboží. A nic vaší pleti neublíží tolik jako zkažená líčidla nebo krémy. Objevit se může alergická reakce, vyrážka nebo se zhorší projevy akné.

Pozor na peeling

Peeling zbavuje pleť odumřelých buněk, čistí póry a je jednoznačným pomocníkem v boji s akné. Na druhou stranu, nic se nesmí přehánět. Pokud jej používáte častěji než třikrát týdně, může vám problémy s pupínky ještě prohloubit. Při silném drhnutí navíc peelingové částečky dráždí kůži. Objeví se červené fleky a dokonce mohou vznikat i hlubší vrásky.

Dodržujte doporučené používání peelingu. Dopřejte si ho maximálně třikrát týdně, a to jen v tom případě, že máte opravdu mastnou a problematickou pleť. Pro suchou pleť nebo citlivější zkuste spíše gely s mikročástečkami, které odumřelé buňky odstraní šetrnějším způsobem.

Mléko a zase mléko

Mléčné výrobky nejsou pro pleť žádný elixír. Jak už jsme psali v předešlém příspěvku, právě absence mléčných výrobků na jednom z ostrovů v Pacifiku zajistila zdejším obyvatelům krásnou pleť bez jakýchkoliv projevů akné. Jenže naše společnost si život bez mléka dokáže představit jen těžko. Mléko přitom přetěžuje játra. Nedokonale strávené bílkoviny pak putují do krevního oběhu a dráždí tkáně. A i proto může vznikat akné.

Zkuste se zamyslet, kolik kravského mléka denně přijímáte. Pokud si dopřáváte jeden jogurt denně, omezovat se nemusíte. Rozhodně byste ale měli změnit skladbu jídelníčku, pokud si dáváte jogurt, sýry a pokud mléko ještě pijete. Zkuste kravské mléko nahradit například kozím nebo rostlinným. Výborné jsou sójová nebo mandlová mléka.

Dráždivá pasta

Stane se vám, že tu a tam objevíte kolem rtů sadu nepěkných červených pupínků? Pokud používáte pastu s fluorem, není to nic neobvyklého. Fluor totiž dokáže kůži pěkně podráždit. Dávejte si pozor, kam se při čištění zubů pasta dostane. Pokud podráždění přetrvává, vyberte si jiný přípravek a nechejte kůži odpočinout.