Čtyři způsoby, jak vyzrát na černé tečky

Čtyři způsoby, jak vyzrát na černé tečky

Černé tečky patří mezi nejčastější problémy pokožky. Bohužel se objevují zrovna tam, kde je to nejméně vhodné – na obličeji. Pleť kvůli nim vypadá unavenější, starší a drsnější. To je ostatně i na dotek, protože ucpané póry způsobují nerovnosti. Jak nad černými tečkami vyhrát?

Nejprve je důležité pochopit, co to vlastně černé tečky jsou. Jedná se v podstatě o rozšířené póry, do kterých se usazuje přebytečný maz, odumřelé buňky, které z pleti neodstraníme a nečistoty. V pórech se také běžně vyskytují bakterie akné, které ale mohou při přemnožení způsobit řadu problémů. Třeba vznik zarudlých pupínků. Černé tečky nejsou na rozdíl od pupínků uzavřené, takže na ně přímo působí ovzduší. Právě vzduch může za to, že jsou tečky černé. Vše, co obsahují, totiž na vzduchu zoxiduje.

1. Správné čištění

Pravidelné čištění pleti ráno a večer je základ. Během noci i v průběhu dne se totiž tvoří maz, který póry ucpává. Vaším úkolem je nečistoty z póru dostatečně odstranit. Vždy byste měli používat mycí gel nebo krém a pak pleť dočistit mlékem nebo pleťovou vodou bez obsahu alkoholu. Sami uvidíte, jak je pleť ráno špinavá, přestože jste se večer odlíčili. To vše má na svědomí právě maz, který se uvolňuje.

2. Hloubková péče

Každodenní čištění pleti je důležité, rozhodně však nestačí. Čistí totiž pokožku jen v jejích vrchních vrstvách. Abyste se dostali skutečně hluboko, je nutné sáhnout po speciálních přípravcích, které jsou přímo určené pro problematickou pleť. Velmi účinné jsou ty s obsahem kyseliny salicylové. Skvělé jsou také bahenní masky na přírodní bázi, které dokážou póry hezky stáhnout. Aplikujte je vždy po odlíčení a sprše, která póry uvolní.

3. Pryč s odumřelými buňkami

Zapomínáte na pravidelné ošetření peelingem? Nejste sami! Podle výzkumů si ženy na peeling vzpomenou zhruba jednou měsíčně. Přitom by jej měli aplikovat asi dvakrát týdně. Pokožka je totiž zanesena odumřelými buňkami už za pár dní. Když je neodstraníte, ucpou póry a černé tečky jsou na světě. Pamatujte, že peeling musíte nanášet jemně, nejde o to sedřít ze sebe kůži. Mělo by jít spíše o příjemnou masáž, po které zůstane vaše pleť zářivá a hladká na dotek. Peeling můžete volit buď pro problematickou pleť, který je obvykle uzpůsobený na to, abyste jej mohli používat vícekrát týdně. Klasický peeling se pak hodí aplikovat jednou za týden. Pokud nechcete za přípravky utrácet, můžete si vytvořit svůj peeling doma. Stačí smíchat lžíci citronové šťávy, lžíci jogurtu, lžíci soli a trošku medu.

4. Zalepte to

Už jste určitě slyšeli o speciálních náplastech na černé tečky. Jsou na přírodní bázi, která působí hluboko v pórech. Stačí patnáct minut a „zázračný“ papírek do sebe natáhne vše, co v póru uvízlo. Na trhu v současné době najdete více firem, které náplasti nabízejí. Stačí si jen vybrat.