Mateřské mléko dokáže léčit akné, tvrdí vědci

Mateřské mléko dokáže léčit akné, tvrdí vědci

Zní to trochu neuvěřitelně, ale vědci z univerzity v Kalifornii přišli s převratným objevem. Podle nich si totiž s pupínky na tváři dokáže poradit obyčejné mateřské mléko. Svůj výzkum postavili na ženách po porodu, které vlivem hormonálních změn často akné trpí.

Spojení mateřského mléka a akné je při nejmenším podivné. Když se ale podíváme na to, jaké látky mateřské mléko obsahuje, brzy pochopíme, proč se jedná o tak unikátní léčebný prostředek. Musíme si uvědomit, že mateřské mléko dokáže ochránit novorozence před celou řadou zákeřných infekcí, alergií i dalšího vnějšího působení.

Na jaké bázi ale funguje u dospělých? Každé mateřské mléko obsahuje kyselinu laurovou, která je mimo jiné obsažena i v oleji z kokosových ořechů. Kyselina laurová dokáže proti akné účinně bojovat. Má protizánětlivé účinky a současně žádné vedlejší, které obvykle jiné antiseptické látky mívají. Pupínky zlikviduje ve fázi, kdy se ještě neprojeví na povrchu pokožky. Nehrozí tedy žádné zarudnutí ani nevzhledné pupínky.

„Běžné projevy akné postihují pětaosmdesát procent teenagerů. Současné léčivé přípravky mají nežádoucí vedlejší účinky a působí často zarudnutí a pálení. Přípravky s kyselinou laurovou přitom nic takového nepůsobí,“ tvrdí doktorka Dissaya Pornpattananangkulová z University of California.

Podle vědců je nejlepší s léčbou akné mateřským mlékem začít ještě v období puberty, kdy bývají problémy s pupínky nejvýraznější. Pleť se tak z nejhoršího dostane v počátcích problémů, což se výrazně projeví na jejím stavu i v pozdějších letech.

Kyselinu laurová není samozřejmě žádnou unikátní látkou, najdeme i v dalším mléce, například kravském nebo kozím. V tom mateřském je ho ale podle kalifornských výzkumníků jednoznačně nejvíce.

Proti akné i vráskám

Jeho použití je přitom opravdu snadné. Mlékem je potřeba problematickou pleť jen pravidelně potírat. V ideálním případě na noc, aby látky v něm obsažené mohli působit. Pokud je vám celá procedura nepříjemná, lze mléko smíchat i s vámi oblíbeným krémem. Výhodou je, že mateřské mléko dokáže významně potlačit i projevy stárnutí. Takže jediným vedlejším efektem při jeho používání na akné bude, že se ještě zbavíte vrásek.

V současnosti neexistuje na trhu žádný kosmetický přípravek, který by mateřské mléko obsahoval. Může být však jen otázkou času, než se lékaři z kalifornské univerzity rozhodnou pro vývoj takového přípravku.

Mateřské mléko rozhodně není jediným kontroverzním způsobem, jak si s pupínky poradit. V minulosti se už objevily pokusy léčit akné například vlastní močí. Takzvaná urinoterapie ale příliš zastánců nenašla.

Mnohem méně spornou metodou je terapie, která využívá fyziku, tedy vlivy tří druhů silových polí – magnetického, světelného a tepelného. Jediným přístrojem na světě, který kombinuje tyto unikátní účinky, je Face-Up! Na jeho vývoji pracovali čeští vědci přes deset let a už rok ho využívají první uživatelé. Podle klinické studie i výsledků z praxe má 90procentní úspěšnost. Jeho aplikace je přitom bez vedlejších účinků, bezbolestná a jednoduchá – doma ji zvládne každý, stačí 10 minut denně.