Jak antikoncepce ovlivňuje akné

Jak antikoncepce ovlivňuje akné

Chtě nechtě, za problematickou pleť mohou v prvé řadě především hormony. Ve chvíli, kdy jsou ty ženské a mužské v nerovnováze, zvýší se produkce kožního mazu a akné je na světě.

Právě hormonální terapie je v posledních letech jednou z nejčastěji využívaných léčebných metod u žen, které se pupínků chtějí zbavit. Co ale dělat, když už hormonální antikoncepci brát nechceme?

Síla v pilulce

Antikoncepce v tabletkách má tolik příznivé účinky na vaši pleť z jednoduchého důvodu – ovlivňuje hladinu estrogenu. Tedy ženského hormonu, který je pro tělo velice důležitý. Když máme ženských hormonů málo, objeví se typicky mužské jevy, jako růst knírku pod nosem, vypadávání vlasů nebo právě zvýšený tvorba kožního mazu, která pak vede k akné.

Když se hladina estrogenu zvýší, mužské pohlavní hormony se v našem organismu už nedokážou tolik prosazovat. Tím se zlepší i stav pleti. Účinky antikoncepce jsou dokonce tak významné, že je dnes předepisují právě pro léčbu akné i kožní lékaři.

Antikoncepci ale většina žen nechce užívat neustále. Vysazení se ale často bojí, a tak jej oddalují. Přitom pleť se nutně po vysazení zhoršit nemusí. Pokud se vám ale přesto akné vrátí, máte i jiné možnosti, jak obnovit vnitřní rovnováhu.

Dramatické projevy akné dokáže zmírnit řada speciálních kosmetických přípravků. Pokud vám ale nezaberou během měsíce, nejlepší bude kontaktovat dermatologa. Ten vám může předepsat takzvané retinoidy. Působí do hlubší vrstvy pokožky a má protizánětlivé účinky, čímž projevy akné zmírňuje. Pamatujte ale na to, že výsledky nepřicházejí hned. Nejdříve po měsíci můžete vidět první zlepšení.

Jestliže se vám pleť po vysazení antikoncepce zhorší okamžitě, můžete vyzkoušet antibiotika. Řada z nich je určená přímo na léčbu akné, užívat je ale nesmíte déle jak tři měsíce.

Bez chemie

Poslední možností bez užívání léků, je zkrátka vydržet. U některých žen se tělo nepročistí hned. Může to trvat dva měsíce, ale i roky. Stav pleti se ale bude vždy postupně zlepšovat a vy budete mít jistotu, že do svého organismu necpete umělé látky nebo antibiotika. Místo nich můžete zkusit přírodní produkty, bylinkové čaje a detoxikaci nebo přístroj Face-Up!, který také pomáhá tlumit akné bez chemie. Urychluje metabolismus kožních buněk pomocí plošného impulzního magnetického a světelného pole a tepelného záření.