Jaké vedlejší účinky mohou mít léky proti akné?

Léčba akné? Dejte pozor na vedlejší účinky

Benzoylperoxid, retinoly, isotretinoin, antibiotika. To jsou účinné masti a léky, které dermatologové předepisují k léčbě akné. Vedle kýžených výsledků přináší často také ale řadu vedlejších nežádoucích účinků.  Od těch lehčích, při kterých vám zčervená pleť nebo se kůže vysuší, až po ty těžší. Projevy akné se mohou dokonce zhoršit, v některých případech se objevuje i krvácení z nosu. Na co se připravit?

Masti a krémy

První, co nejspíše váš kožní lékař zkusí s akné dělat, je předepsat vám krém. Na pleť se nanáší jednoduše a obvykle vás pupínků zbaví. Hodí se ale spíše na lokální aplikaci. Pokud tedy máte problém s akné větší, rozhodně krém stačit nebude.

Tento typ mastí obsahuje benzoylperoxid, který hubí bakterii tvořící akné. Odstraňuje také odumřelé buňky, čímž čistí póry. I když to zní téměř dokonale, po těchto krémech může být vaše pleť zarudlá a podrážděná.

Dobrá zpráva je, že vaše pleť si na krémy s tímto obsahem časem vznikne. Jestliže stále po několika dnech cítíte nepříjemné pnutí, aplikujte krém méně často. Můžete jej také zkombinovat s hydratačním krémem.

Antibiotika

Pokud už krémy a masti nezabírají, musíte pomoct tělu zevnitř. Lékaři v takové situaci rádi předepisují nejrůznější typy antibiotik, jejichž úkolem je zamezit rozmnožování bakterií. Bohužel antibiotika zrovna nepatří mezi léky, které by nám extrémně prospívaly. Pleť bude o dost citlivější na slunce i další vnější vlivy. Chraňte se proto přípravky s vysokým ochranným faktorem. A neužívejte antibiotika příliš dlouho, mohli byste si způsobit rezistenci, což by vám neprospělo při obyčejné angíně, na kterou by pak léky nezabíraly.

Těžká forma akné a isotretinoin

Skoro to nejde ani vyslovit, ale isotretinoin patří k nejsilnějším dostupným lékům proti akné, které lze v současnosti sehnat. Seženete jej jen na předpis a jeho hlavním cílem je vysušit pupínky. Odstraňuje nadbytečný maz, který akné podporuje.

Přípravky s touto látkou ale samozřejmě nevysušují jen akné, ale také celou vaší pokožku. Kolem rtů, nosu i obočí proto mohou vznikat šupinky. V některých případech pak uživatelům začala častěji téct krev z nosu.

Pokud máte opravdu těžkou formu akné a není možné využít jiné přípravky, zkuste si alespoň pořídit vydatné hydratační a pěstící krémy, kterými budete pleť vyživovat. Používejte pomádu na rty pro velmi suchou pleť a pečujte o sebe ve větší míře.

Alternativa? Léčivé záření

Na lehčí a středně těžké formy akné existuje alternativa – věda!  Přístroj Face-Up! z dílny brněnských vědců dokáže účinně tlumit projevy akné. Kombinací tří silových polí výrazně urychluje metabolismus kožních buněk a pomáhá zlepšit vlastnosti kůže – nejen že tlumí výdej kožního mazu, ale také zrychluje hydrataci pokožky, zvyšuje pružnost a vyrovnává nerovnosti pleti. Bezbolestně, jednoduše doma a bez vedlejších účinků.