Jak se liší pleť u mužů a žen?

Muži versus ženy: jak se liší jejich pleť

Doby, kdy měli muži v koupelně vyhrazené místo akorát tak na břitvu a vodu po holení, jsou už dávno pryč. Naštěstí. Mužská pokožka totiž potřebuje péči stejně tak jako ta ženská. Protože pokud strádá, bude bojovat s akné, vráskami i ekzémy.

Dá se říci, že obecně je mužská pleť hrubší, silnější a produkuje také více mazu. Je to proto, že v jejich těle působí hormon testosteron. I proto mívají muži více rozšířené póry a akné. Testosteron ale nemá jen negativní vliv. Díky němu není mužská pleť tolik citlivá na vnější prostředí, slunce, vítr nebo chlad. Důležitý rozdíl je také v holení, které kůži na tváři velmi dráždí. Vysušuje ji a zbavuje ji přirozené ochrany.

Každodenní starost

Přestože to muži neradi slyší, i oni by se o svou pleť měli starat, nejlépe každý den. Speciální mycí gely, které jsou určeny pro muže, dokážou z obličeje a krku spolehlivě odstranit nečistoty a vyčistit zanesené póry. Na trhu už je i řada speciálních peelingů, které jsou určeny pro mužskou pokožku. Právě tyto přípravky pak zbavují drsnější mužskou tvář odumřelých buněk, které jinak zanáší póry a podílejí se na tvorbě nevzhledných pupínků. Peeling by si muži měli dopřávat dvakrát týdně, aby prokázal jejich kůži službu. Peeling navíc působí preventivně i proti zarůstání chloupků. Právě odumřelé buňky, které na kůži zůstávají, totiž brání prorůstání vousů.

Hlavně hydratace

Zatímco ženská pleť velmi špatně odolává vnějším vlivům a podepisuje se na ni veškerý čas, který jste kdy strávili na slunci, mužská pokožka je odolnější. Na druhou stranu je ale výrazněji sušší, a proto je nejdůležitější správná hydratace.

Problém většiny mužů ale je, že nechtějí v koupelně trávit hodiny a už vůbec nechtějí mít na poličce desítky kosmetických přípravků. Jak si tedy vybrat to, co potřebujete nejnutněji? Jsou tři základní věci, které je nutné zvládnout: pleť vyčistit, odstranit odumřelé buňky a zvlhčit ji. Pořád je to moc? Tak si dejte malý závazek – soustřeďte se na čištění. Díky tomu odstraníte mastnotu, nečistoty a uvolníte ucpané póry. Na čištění si ale neberte obyčejné mýdlo, kterým si běžně myjete ruce. To by vaši pleť ještě více vysušilo. Mnohem lepší je sáhnout po speciálních mycích emulzích určených pro mužskou pleť.

Krém, který si vyberete, by měl splňovat několik kritérií. Měl by být pro muže, měl by být hydratační a současně s faktorem minimálně 15. Pokud chcete vidět opravdu změnu, můžete zkusit i speciální oční krémy, které pečují o oční okolí a dokážou působit proti kruhům pod očima, na které muži často trpí.

S hydratovanou pružnou pokožkou bez akné a kožního mazu může pomoci i technika a věda. Přístroj Face-Up! z dílny českých vědců pomáhá zlepšit vlastnosti kůže – nejen že tlumí výdej kožního mazu, ale také zrychluje hydrataci pokožky, zvyšuje pružnost a vyrovnává nerovnosti pleti.