Největší bojovník proti akné? Vitaminy!

Největší bojovník proti akné? Vitaminy!

O vlivu stravy na akné se toho napsalo už hodně. Všichni dobře víme, že to co jíme, ovlivňuje náš vzhled, nálady i zdraví. Tentokrát se však zaměříme na vitaminy a minerály. Neviditelné společníky stravy, díky kterým můžete své pleti dodat ztracenou rovnováhu.

Na vitaminech a minerálech je nejlepší to, že je nemusíte nikde složitě shánět. Řadu z nich najdete v potravinách a pokud pátráte, co vlastně jíst, není nic snadnějšího, než si je opatřit v lékárně. Dávejte ale pozor, které vitaminy kupujete. Ne všechny akné likvidují.  A pokud používáte přístroj Face-Up!, pozor na áčko.

Vitamin A

Obvykle bývá součástí nejrůznějších preparátů proti akné. Najdete ho ale v běžných potravinách. Dostatek je ho v meruňkách, melounu, zelí, mrkvi, špenátu nebo brokolici. Najdete jej ale i v lososovi nebo vaječném žloutku. Pokud budete mít vitaminu A nedostatek, projeví se to na stavu vaší pleti. Buňky rychleji ztrácejí svou elasticitu. Při nadměrném užívání hrozí i otrava. Naštěstí to v našich podmínkách příliš nehrozí. Problémy s otravou však měly například polární expedice, které jedly játra vlků, které vitamin A obsahovala ve velkém množství.

Pozor si dávejte, pokud používáte přístroj Face-Up! Ten se totiž nedoporučuje užívat v kombinaci s léky, které zcitlivují kůži vůči světlu,  tzv. fotosensitivní léky, které někdy obsahují deriváty vitamínu A. Tyto přípravky reagují hlavně s UV zářením, zatímco přístroj používá červené světlo, k podráždění by tak docházet nemělo. Každá pleť je ale jinak citlivá, takže pokud chcete tyto léky užívat v kombinaci s přístrojem, raději se nejprve poraďte se svým dermatologem.

Vitamin C a E

Jsou hlavními antioxidanty, které dokáží zklidnit podrážděnou pleť a současně ji regenerovat. Vitamin E dokonce působí proti stárnutí a prokazatelně působí jako prevence proti rakovinovému bujení. Najdeme jej v oříšcích, sóji, olivovém oleji, brokolici nebo listové zelenině. Vitamin C se nachází v citrusech, rajčatech, paprice nebo v kiwi.

B komplex

B komplex je souhrnný název pro vitaminy B. Ne všechny vitaminy B jsou ale pro léčbu akné vhodné. Zatímco vitaminy B2 a B5 projevy akné zmírňují, B6 a B12 je mohou v některých případech dokonce vyvolat. Pokud ale budete užívat přípravky nazvané jako B komplex, nemusíte se bát zhoršení vašeho akné. Dávkování je uzpůsobeno tak, abyste přijímali jen takové množství jednotlivých vitaminů B, které váš organismus potřebuje.

Zinek

Najdeme ho v játrech, mořských plodech, žloutcích a tmavém mase. Pro nemasožravce je pak ideální jíst mandle, semínka, ořechy a obilné klíčky. Pro vývoj člověka je zinek nezbytný. Kromě mnoha funkcí, má značný vliv na stav pleti. Vytváří totiž prostředí, díky kterým se bakterie akné nemnoží. Zvyšuje imunitu a dokáže tlumit zánětlivé reakce pleti.

Selen

Chrání buňky před působením volných radikálů a má dobré antiseptické vlastnosti. I proto se Selen k léčbě akné skvěle hodí. Díky tomu zklidňuje podrážděnou pleť a zarudlé boláky jsou pak méně viditelné. Selen také působí pozitivně na elasticitu pokožky, takže se jizvičky po akné hojí rychleji. Velice si rozumí se zinkem, proto jej lékaři doporučují užívat společně. Běžně ho najdete v zelenině a mořských rybách.