Opálená pleť bez slunce? Víme, jak na to
I když máme sluneční paprsky opravdu rádi, většina z nás ví, že jsou škodlivé. Přestože používáme přípravky, které nás chrání před UV faktory, obvykle sáhneme po těch, které nám dostatečnou ochranu nezajistí. Nebo vrstvu krému neobnovujeme tak často, jak by bylo potřeba. Jediným možným způsobem, jak mít krásně opálenou pleť bez rizika, je použití samoopalovacích přípravků. Jejich kvalita šla za posledních dvacet let prudce nahoru. Nedělají obávané oranžové fleky a ještě dokážou kůži hezky hydratovat.
Jak to funguje
Na rozdíl od slunečních paprsků, které aktivují pigment v kůži, samoopalovací přípravky pouze zabarvují svrchní rohovou vrstvu pokožky. Za vše může látka zvaná dihydroxyaceton, kterou obsahuje prakticky každý samoopalovací krém. Původně se používala při vyvolávání rentgenových snímků, někdo si při této práci potřísnil dihydroxyacetonem ruce a kůže mu zhnědla. Látka totiž hnědá není, jen pokud se dostane do styku s pokožkou. Reaguje na aminokyselinu keratinu, která se v kůži vyskytuje.
Základem správného používání samoopalovacích přípravků, je především dokonalá aplikace krému. Kůži musíte mít čistou, hladkou, pokud možno po ošetření peelingem, který odstraní odumřelé buňky. A především si na aplikaci najděte dostatek času. Krém totiž musíte použít alespoň dvakrát, lépe třikrát. A velmi důkladně jej rozetřít, aby nevznikly na kůži nevzhledné skvrny. Po aplikaci si nezapomeňte umýt pečlivě ruce.
Přípravek roztírejte krouživými pohyby a postupujte od chodidel přes nohy vzhůru k hýždím, od bříška přes prsa k pažím. Na nárty, kolena a lokty použijte méně krému. Nátěr nechte asi půl hodiny zaschnout, se sprchou počkejte osm hodin.
Výhodou samoopalovacích přípravků je, že s sebou nenesou žádná zdravotní rizika. Alergie jsou na ně jen výjimečně a ještě řada z nich obsahuje dodatečně přidaný ochranný faktor proti slunci.
Kvalita a cena
Kosmetických firem, které vyrábějí samoopalovací přípravky, je dnes nespočet. Stejně jako je problematické zorientovat se v nabídce obyčejných pleťových krémů, budete mít nejspíš také problém najít ten vhodný samoopalovací. Rozhodně se nebojte zkoušet a experimentovat. Vždy se snažte vybírat u kvalitních firem. Raději investujte více peněz, než abyste byli zklamaní. Kvalitní kosmetické produkty navíc poskytují vzorky zdarma.
Při výběru přípravku se řiďte kvalitou své pleti. Pokud máte sušší pokožku se sklonem k šupinkování, volte mastnější krémy. Mastná kůže se sklonem k akné bude zase vděčná za krém s lehkou strukturou, případně gel, který je mezi přípravky na samoopalování čím dál oblíbenější. S akné, hydratací a vyrovnáváním nerovností na pleti vám pomůže také přístroj Face-Up! Na obličej vybírejte vždy jiný krém než na zbytek těla.
Opálení za pár minut
Jestliže se vám nechce čekat doma, až všechny vrstvy krému zaschnou, můžete zkusit také samoopalovací nástřiky. Stačí přijít do kosmetického salonu a za pár minut už odcházíte s opálenou kůží. Nástřiky vydrží rozhodně déle a jsou opravdu jednolité. Za jeden ale zaplatíte až pětistovku.