Parfém: najděte svou druhou kůži

Parfém: najděte svou druhou kůži

Většina z nás si vybere jednu vůni na celý život. Ne vždy to ale přijde hned. S tou pravou vůní je to jako s druhou kůží. Musí vám dokonale padnout, musí podtrhnout vaši osobnost, neměli byste ji na sobě příliš cítit, ale okolí by z ní mělo být unešené. Jak takovou vůni najít?

Den, kdy si půjdete svůj parfém vybírat, musíte trochu naplánovat. Neměli byste být ve stresu, protože vlivem stresu naše kůže vylučuje látky, které by vůni parfému mohly překrýt. Jinými slovy byste si prostě vybrali něco, co by vám pak vůbec nemuselo vonět. Stejně tak byste se měli vyvarovat silně kořeněných jídel, která mohou do značné míry náš úsudek změnit.

Zamyslete se
Stejně jako když si jdete koupit nový kabát, máte i u vůně představu, jaká by měla být. Tedy alespoň přibližnou. Jasno byste měli mít v tom, jaký typ vůně hledáte. Existují totiž takzvané čichové rodiny, kam patří oblíbené květinové, orientální, vodní a další vůně.

Promyšleno byste měli mít i to, k jakému účelu budete parfém používat. Jestli se jedná o vaši hlavní vůni, nebo spíše decentní vůni do práce nebo intenzivnější na večírky. Důležitá je i sezona, ve které parfém kupujete. Zatímco v létě zcela jistě upřednostníte vůně lehčí, které vás nebudou svým intenzivním aroma obtěžovat, na zimu se hodí silnější vůně, které vydrží i v chladnějším a upršeném dni.

Nechejte si poradit

Možná nemáte rádi, když vám v obchodě prodavačky nabízejí pomoc. Někdy to ale rozhodně není na škodu. Zejména vyškolené parfumérky mohou poradit opravdu dobře. A když nic, ve vůních se skvěle orientují. Zkuste prodavačce popsat, o jaký typ vůně byste měla zájem. A pak si vyberte maximálně pět vzorků, které otestujete. Maximálně pět proto, že náš nos není zvyklý rozeznávat tolik vůni během krátké doby. A vy si chcete přece vybrat co nejlépe.

Při testování můžete použít papírové proužky, které každá parfumerie nabízí. Až si ale z pětice vyberete tři favority, otestujte je přímo na kůži. Každý parfém totiž voní na každém člověku jinak. Je to dáno jeho pokožkou, jeho osobním pižmem a řadou dalších faktorů.

Nechejte si čas na rozmyšlenou a nepouštějte se do ukvapených nákupů. Parfém má tři části – hlavu, srdce a základ. Podle hlavy okamžitě poznáte, že vám parfém sedl. Ucítíte ji do patnácti minut od aplikace. Srdce se rozvoní až po pár hodinách, základ může vydržet až několik desítek hodin. Všechny tři části pro vás musí být dokonalé. Proto si dejte s nákupem načas a vraťte se do obchodu raději až druhý den.