Život bez cukru. Víme, jak na to

Život bez cukru. Víme, jak na to

Cukr není žádný kamarád. Přibírá se po něm, způsobuje negativní nálady a především zásadně ovlivňuje naše zdraví. Velký vliv má také na stav pleti, což vědci zjistili asi před patnácti lety. Jídelníček bohatý na cukry totiž poškozuje strukturu kůže a urychluje stárnutí buněk. Navíc cukr negativně působí na tvorbu kolagenu, který je pro vaši pleť nesmírně důležitý. Bez kolagenu je pleť bez života, stárne a dokonce se může projevit i akné.

Skoncovat s cukrem samozřejmě nejde, protože je obsažený v řadě potravin, bez kterých si neumíme představit fungovat. Lze jej ale omezit. A dopřávat si jen cukr v jeho přírodní formě.

1. Zapomeňte na náhražky a light potraviny

Možná si myslíte, že svému tělu prokazujete službu, když si místo obyčejného jogurtu pořídíte light verzi. Opak je pravdou. Zdravý tuk dodává jídlu chuť. Díky němu budete mít dobrý pocit a ještě energii. Nízkotučné potraviny jsou navíc obvykle plné nezdravých přísad, cukru a konzervantů. Nebojte se tuku. Pamatujte na to, že tuk není cukr.

2. Zobejte s rozmyslem

Máte potřebu při práci pořád něco pojídat? Nebo vás chuť na něco dobrého přepadá večer u televize? Zkuste místo čokolád, sušenek a krekrů nakoupit trochu jiné mlsání. Zkusit můžete strouhaný kokos nebo oříšky. Zasytíte se a ještě uděláte něco pro své zdraví. Navíc bez cukru!

3. Zaostřeno na nápoje

Sladíte čaj nebo kávu a celý den popíjíte slazenou minerálku? Možná byste se divili, kolik cukru takto nenápadně vpravíte do svého těla. Zkuste dávky postupně snižovat. Do čaje a kávy si dávejte o polovinu méně cukru, za dva týdny si na méně sladké nápoje zvyknete a zvládnete to bez cukru. Místo slazených limonád si pořiďte do práce filtrační konvici a naučte se pít čistou vodu.

4. Zapomeňte na fastfood

I když si ve fastfoodu dáte něco slaného, ve skutečnosti přijmete neuvěřitelné množství cukru. Do jídel z rychlého občerstvení se totiž přidává kukuřičný sirup. Zkuste omezit i přílohy jakými jsou brambory nebo pečivo. Nahraďte je dušenou nebo čerstvou zeleninou. A pamatujte, že čím více je zelenina zelená, tím méně cukru obsahuje. Takže například brokolice je mnohem lepší než mrkev nebo červená paprika.

5. Vyřaďte cukr z kuchyně

Nepotřebujete ho. Vážně. A pokud, mějte v zásobě jen třtinový. Nejlépe ale cukr nahraďte jinými sladidly. Kupte si med, avokádový nebo javorový sirup. A uvidíte, že i při pečení sladkých dobrot zvládnete improvizovat.

Za pár týdnů zjistíte, že máte více energie. A pokud na sebe budete přísní, určitě i nějaké to kilo zhubnete.