Příběh Cassandry Bankson: dívka s cystickým akné, která dobyla přehlídková mola

Příběh Cassandry Bankson: dívka s cystickým akné, která dobyla přehlídková mola

Odhalit před několika tisíci lidmi tvář pokrytou cystickým akné, to chce odvahu. A tu dvaadvacetiletá Cassandra Banskon má. Svým videem na YouTube, prostřednictvím kterého celému světu ukázala svou problematickou pleť i to, jak akné zcela zamaskovat, se proslavila. Dnes její videa sledují statisíce lidí a Cassandra se dostala i na velká přehlídková mola.  

Začátek příběhu ale tak pohádkový není. Ve čtrnácti letech začaly Cassandřino čelo, tváře, záda i krk postupně pokrývat pupínky. Diagnóza lékařů zněla jasně: těžké cystické akné. Cassandra vyzkoušela nejrůznější léčbu, ale nic na její problematickou pleť pořádně nezabralo.

Co dostalo zabrat, bylo její sebevědomí. Spolužáci se její červené tváři poseté pupínky a jizvami po akné vysmívali, kvůli šikaně dokonce musela Cassandra několikrát změnit školu. Pak objevila kouzlo make-upu. „Začala jsem zkoušet různé přípravky a způsoby, jak zamaskovat nedokonalosti pleti. Informace jsem čerpala z internetu, knih i diskuzemi v drogerii. Jaké přípravky zvolit a jak správně aplikovat make-up jsem se ale nejvíce naučila z video blogů,“ zmínila se Cassandra v jednom z rozhovorů.

Časem se z ní stala mistryně v líčení a o své znalosti se začala dělit na svém vlastním video blogu. Začala také sbírat první zkušenosti v modelingu – na akce ale vždycky dorazila zamaskovaná silnou vrstvou make-upu. Před čtyřmi lety se ale rozhodla, že už dále nebude skrývat svůj problém. Video, ve kterém odhalí svou tvář i zkušenosti s cystickým akné, vidělo od té doby přes 25 milionů lidí.

Můj největší komplex, můj obličej

Na začátku videa se objeví sebevědomá Cassandra s perfektním líčením a naprosto bezchybnou pletí a snad nikoho by nenapadlo, že by mohla mít s akné sebemenší problém. Slibuje, že ukáže, jak vytvořit make-up, aby pleť vypadala bezchybně.

„Tak to jsem já, bez make-upu,“ říká nejistě v dalším záběru a diváci vidí tvář pokrytou akné, s mnoha pupínky, boláky i jizvičkami. „Teď si připadám opravdu hnusná. Je to jedna z psychicky nejnáročnějších věcí, co jsem kdy udělala. Tohle je můj největší komplex, to je můj obličej,“ přiznává a láme se jí hlas. Ukazuje akné na krku i na zádech. A pak začíná vytahovat jeden přípravek za druhým a v jedenáctiminutovém tutoriálu ukazuje, jak dosáhnout efektu dokonalé pleti.

Její otevřenost zaujala miliony lidí. „Reakce lidí mě naprosto šokovala a otevřela mi oči. Akné je celosvětovou epidemií, která se netýká jen teenagerů, ale také dospělých. Je to kosmetický problém, ale dopad má mnohem hlubší,“ uvedla pak v jednom rozhovoru.

Nabídky kosmetických firem a modelingových agentur se začaly jen hrnout. Cassandra se objevila dokonce na mole prestižního New York Fashion Week a nafotila řadu kampaní. Stala se také tváří kampaně, která má přesvědčit ženy i muže, že žádný kožní problém není důvodem, proč žít s nízkým sebevědomím a skrývat se.

Co je cystické akné

Cystické akné je jednou z nejzávažnějších a nejtěžších forem akné. Tvoří se infekcí v hlubších vrstvách kůže a je provázeno zanícenými ložisky s tvrdými pupínky až vřídky pod kůží.  Často za sebou zanechává jizvy.

Podle výsledků a zkušeností uživatelů přístroje Face-Up! má přístroj blahodárný účinek a prokazuje znatelné zlepšení i u forem cystického akné.