Pupínky nejsou jen problémem mladých a dospělých. Novorozenecké akné trápí i mnoho dětí

Pupínky nejsou jen problémem mladých a dospělých. Novorozenecké akné trápí i mnoho dětí

Má pleť jako miminko, říká se a míní se tím bezchybná pokožka malých dětí. Řada rodičů už ale někdy zažila nepříjemné překvapení, když jemnou kůži jejich potomků pokryla nepěkná vyrážka. Nejčastější příčinou bývá tzv. novorozenecké akné, které se objevuje na obličeji i těle několikadenních novorozeňat a může děti trápit až do věku šesti či osmi měsíců.

Co způsobuje novorozenecké akné?

I přesto, že má vyrážka zcela fyziologický původ, přesná příčina vzniku není známá. Některé studie uvádějí souvislost s prenatálním vývojem a hladinou androgenních hormonů v těle matky a dítěte. Akné se v některých případech může projevovat zanícenými vřídky a puchýřky, které však nejsou zánětlivého nebo alergického původu. Stejně tak není prokázána souvislost se stravovacími návyky u kojících matek, případně složením umělého mléka.

Vyrážka postihuje chlapce častěji než dívky

Novorozenecké akné se objevuje velmi často, a to u obou pohlaví. Statistiky však uvádějí, že zatímco vyrážka trápí přibližně jednu třetinu dívek, u chlapců se projevuje v polovině případů. Rovněž se ukázalo, že na akné trpí děti s vyšší porodní váhou a děti, které přijímají smíšenou stravu a náhradní mléko. Nejčastěji se také objevuje v době, kdy děti trpí zažívacími problémy (nadýmání a kojenecká kolika).

Jak se akné projevuje?

Akné má nejčastěji podobu červených skvrnek, které se mohou objevit na obličeji, trupu a někdy i rukou a nožičkách. Skvrny reaguji na tlak (postižené místo pod lehkým tlakem zbělá). Obzvláště časté jsou zanícené papule, které jsou naplněné hnisem či matnou tekutinou. Skvrny, vřídky a puchýřky se liší tvarem i velikostí a někdy se mohou objevit i zcela vymizet během několika hodin. Projevy se naopak horší, když dítě dlouho pláče. Při diagnóze je důležité zaměřit se na celkový stav dítěte, které by mimo vyrážky nemělo mít zvýšenou teplotu, ani působit podrážděně. V případě pochybností je vždy nutné vyhledat odbornou lékařskou péči.

Léčba novorozeneckého akné

Novorozenecké akné nevyžadují žádnou specifickou léčbu a ve většině případů samovolně odezní. Dětská pokožka je velmi citlivá a svou propustností se liší od kůže dospělých. Proto by se v žádném případě neměly používat žádné přípravky určené pro léčbu akné u dospívajících a dospělých.

Kůži dítěte je vhodné omývat jemným mýdlem bez parfemace a důležité je odolat pokušení puchýřky vymačkávat či seškrabávat.

Tento druh vyrážky nezanechává dlouhodobé následky a obvykle vymizí během několika dní či týdnů. K recidivě dochází výjimečně. Pokud se vyrážka objevuje opakovaně, je vhodné problém konzultovat s pediatrem či dermatologem, který vyloučí souvislost s chronicky suchou kůží, ekzémem nebo jinými kožními problémy, které vyžadují dlouhodobou a cílenou léčbu.