Pupínky na hýždích nejsou tabu. Pět tipů, jak se zbavit akné na zadku

Pupínky na hýždích nejsou tabu. Pět tipů, jak se zbavit akné na zadku

Akné na zadku – problém, který je poměrně častý, ale přesto se o něm stydíme mluvit. Možná právě proto spousta lidí neví, jak se těchto pupínků zbavit nebo jak jim předcházet. I když nejsou na očích tak jako třeba akné na obličeji, život dokážou pořádně znepříjemnit.

Proč akné na zadku vůbec vzniká? Kvůli suché kůži. To je důležité vědět – běžné přípravky na léčbu akné, které snižují aktivitu mazových žláz, tady totiž nepomůžou. Pokožka v oblasti zadnice je totiž velmi citlivá na nedostatečnou hydrataci, rychle se vysušuje a póry na suché kůži pak mají tendenci se snadno ucpat. Dalším z důvodů může být nevhodné oblečení – například úzké neprodyšné spodní prádlo ze syntetických materiálů. V takových případech se kůže potí a dochází k dalšímu podráždění.

Podle východní medicíny může být akné na zadku také projevem problémů spojených se zažívacím systémem a s hormonální nerovnováhou. Pokud tedy nepomáhá lepší hydratace pokožky ani výměna prádla za vzdušnější a z přírodních materiálů, zkuste se zaměřit na tyto potíže.

A jak se tedy akné na zadku zbavit? Pokud vlastníte přístroj Face-Up!, nemusíte se ho bát použít. Ani v této oblasti těla v žádném případě neuškodí. Akné na zadku obvykle přejde samo, pokud vás ovšem trápí dlouhodobě, nestyďte se s tímto problémem navštívit dermatologa. Ten vám může doporučit či předepsat různé prostředky pro léčbu – většinou se jedná o lokální antibiotika určená k aplikaci přímo na postiženou oblast či benzoyl peroxid, kterým se postižené místo na kůži omývá.

Jak pupínkům předejít?

Ne vždy je to možné, ale je mnohem snazší pupínkům na hýždích předcházet, než je pak muset léčit. Stačí se držet několika tipů:

  1. Stejně jako je důležitý peeling pro obličej, zaslouží si jej také vaše zadnice. Nezapomínejte na to, když se sprchujete – peeling žínkou či peelingovou houbou odstraní odumřelé kožní buňky a zanechá vaši pokožku krásně jemnou.
  2. Vybírejte sprchové gely, které jsou bez parfémů, hypoaleregenní a nekomedogenní (neucpávají póry), vhodné jsou také například ty, které obsahují kyselinu salicylovou.
  3. Nezapomínejte pravidelně hydratovat pokožku také na zadku. Tolik pozornosti věnujeme péči o obličej, ruce nohy, ale často zapomínáme starat se o kůži i v oblasti hýždí. I zde vybírejte ideálně nekomedogenní přípravky. Použijte například výrobky s kyselinou mléčnou.
  4. Těsné neprodyšné spodní prádlo ze syntetických materiálů může být sice sexy, tvoří ale také „ideální“ prostředí pro výskyt akné v oblasti hýždí. Vyměňte jej za bavlněné širší prádlo, které je sice méně sexy, ale za to pohodlné.
  5. Ke vzniku akné na zadku „napomáhá“ také sedavý životní styl. Pokud prosedíte hodiny a hodiny od rána do večera, zejména v prostředí, kde je horko a kde se potíte, póry se vám snadnou ucpou. Pokud se zapotíte, například v posilovně, nezapomeňte se hned osprchovat.