Síla slunce. Pomůže vaší pokožce, nebo ji potrápí?

Síla slunce. Pomůže vaší pokožce, nebo ji potrápí?

Zlepšuje vám náladu, krásně opaluje, rádi se na něm vyhříváte. Ačkoliv by život bez slunce prostě neexistoval, je potřeba sluneční paprsky dávkovat opatrně. Zejména pokud máte problematickou pleť.

Možná máte zdánlivý pocit, že slunce na vaše akné působí jako zázračný lék. Aby také ne. Pomáhá lidem s atopickým ekzémem i lupénkou. Vědci navíc nedávno potvrdili, že může existovat vztah mezi akné a nedostatkem vitaminu D v těle. A právě vitamin D je považovaný za vitamin slunečních paprsků. Pravdou ale je, že sluneční záření přináší jak klady, tak zápory. Při opalování byste proto měli dodržovat zásady, díky kterým nebude vaše pokožka trpět.

Efektní kamufláž

Připadá vám, že se během letních měsíců vaše pupínky zázračně ztrácejí? Za vším je chytré maskování. Jestliže svou kůži vystavíte slunci, opálí se a přes hnědou vrstvu pokožky pak nejdou zarudlé pupínky ani černé tečky tolik vidět. Opálená kůže se také přirozeně olupuje, čímž se čistí a vyměňuje za novou vrstvu pokožky. Zbavujete se tak mikroorganismů, které se na vzniku pupínků podílejí.

Na druhou stranu k létu a slunečnému počasí patří pocení i mastné opalovací krémy, které na vaši pokožku rozhodně blahodárný vliv nemají. Póry se ucpávají, pleť je vystavená vlhku a stav akné se může rapidně zhoršit.

Mallorca akné

Sluneční záření může vyvolat také takzvané Mallorca akné, kdy na kůži vyskočí zanícené pupínky. Nejde o akné v pravém slova smyslu, ale o reakce, které způsobuje vysoká citlivost na UV záření spojená s citlivostí na některé složky opalovacích krémů či parfému a běžné kosmetiky. Pokud vám tedy na dovolené u moře vyskáčou pupínky, vyhýbejte se podle možností slunci a používejte ochranné přípravky bez tuků a emulgátorů.

Dermatologové lidem s akné doporučují během léta používat speciální krémy, které mají texturu, jež nezatěžuje a kůži a neucpává póry. Jedná se o takzvané nekomedogenní krémy. Pomoct může i oblečení, které nosíte. Vybírejte si spíše přírodní materiály. V šatech z umělých vláken se více zpotíte a vaše kůže bude podrážděná.

Základem je nepřehánět

Pokud používáte Face-Up!, bát se nemusíte. Slunit se můžete i během léčby přístrojem.  Základem je však opalování a pobyt na slunci nepřehánět, což platí v případě, ať už akné máte, nebo nikoliv. Pamatujte na to, že nejagresivnější je slunce na jaře, kdy nám ještě nepřijde silné. Právě v této době je potřeba používat krémy s vyšším ochranným faktorem. A nebojte se, opálíte se i tak. Kůže totiž vylučuje pigment, i když je chráněná, jen se tento proces děje pomaleji a zdravějším způsobem.