Sléz pomáhá nejen při léčbě akné

Sléz pomáhá nejen při léčbě akné

Možná ji znáte ze zahrádek, kde se často chová jako plevel, možná jste ji objevili v obchodech se zdravou výživou nebo lékárně. Sléz patří mezi bylinky, které naši předci hojně využívali. V minulosti pomáhala podle tradic navrátit ztracenou lásku nebo léčila hemeroidy. I když dnes tuto rostlinu většina lidí nezná, její účinky jsou významné. Bojuje totiž se záněty v těle.

Sléz přitom nemusíte nijak složitě shánět, v České republice roste hned pět druhů různě barevných rostlin. Najdete je na loukách, stráních nebo zahradě, aniž byste ji tam předtím museli sadit. Mohutnější rostliny dokonce mohou vytvořit i keře. Stonky slézu se dají použít k výrobě provazů, protože jsou velmi pevné. Využít ji můžete i v kuchyni. Květy slézu totiž vypadají krásně. Dokážou proto hezky dozdobit jakýkoliv salát. Jen počítejte s tím, že květy nemají nijak výraznou chuť. Ty nejlepší účinky má ale bylinka v lékařství a dermatologii.

Nejčastěji se čerstvé nebo sušené květy macerují, tedy namočí do vody a nechají působit aspoň dvanáct hodin. Takto získaný louh má modrou barvu. A můžete jej používat prakticky neomezeně. K čemu? Jde především o třísloviny, které rostlina obsahuje a které působí antisepticky. Využít se dají nálevy při léčbě zánětu žaludku, při zánětech dutin nebo krku. Skvěle se ale hodí také při léčbě akné. Zatímco popíjení nálevu ze slézu vám posílí imunitu, na boj s akné se budete muset připravit důkladněji.

Pasta na pupínky

Potřebovat budete nejen květy, ale i listy a stvol rostliny. To vše je potřeba rozmixovat na kašovitou hmotu, kterou dále využijete. Hmotu přiložte asi na půl hodiny na zanícené místo. Prospěšné látky, které sléz obsahuje, začnou okamžitě působit na podráždění, zarudnutí zmizí a zánět začne ustupovat. Jen pozor, pokaždé musíte připravit čerstvou směs, aby skutečně působila.

Bylinka ovšem nepůsobí příznivě jen proti akné, obecně je pro kůži blahodárná. Změkčuje otoky, vysušuje mokvavé ekzémy a poradí si hravě i s otoky a kruhy kolem očí. Na ty můžete použít instantní směs ze sušeného slézu. Stačí jej rozmíchat s pár kapkami vody, nanést pod oči a nechat pár minut působit. Oči se projasní a tenká a citlivá kůže kolem bude vyživená.

Pokud ale chcete zlepšit stav své pleti dlouhodobě, vyzkoušejte unikátní přístroj Face-Up!, který jako jediný na světě využívá plošné impulzní magnetické a světelné pole teplo.  To urychluje metabolismus kožních buněk a pomáhá zlepšovat vlastnosti kůže a působí také preventivně. Výhodou přístroje je, že jej lze používat v pohodlí domova.