Tajemný ostrov Kitava. Místo, kde lidé neznají akné

Tajemný ostrov Kitava. Místo, kde lidé neznají akné

Zatímco v Evropě, Asii i Americe se s akné potýká až pětadevadesát procent dospívajících, existují na světě místa, kde bolestivé a zarudlé pupínky neznají vůbec. Přijde vám to jako sci-fi? Vědci už dávno přišli na to, že v méně rozvinutých oblastech světa mají lidé akné méně. A v Pacifiku ve státě Papua Nová Guinea najdeme dokonce místo, kde se nevyskytuje akné vůbec. Je jím ostrov Kitava.

Odborníci se samozřejmě dohadují, jak je možné, že mají Kitavané krásnou pleť bez nedokonalostí. Na jednu stranu to může být dáno tím, že zdejší stravovací návyky nejsou ještě vůbec ovlivněny Západem. Místní lidé se v podstatě stravují stejně, jako před mnoha miliony let. I proto se tu vědci rozhodli připravit studii, která by celou situaci vysvětlila.

Výzkumu, který trval sedm týdnů, se ujal doktor Staffan Lindberg. Ten se vydal do domovů Kitavanů, kde udělal zdravotní prohlídku u více než 1200 lidí starších deseti let, z nichž 300 bylo právě v problematickém věku mezi patnácti a pětadvaceti lety. Tedy ve věku, kdy se akné poprvé projevuje. Doktor Lindberg, který se v Evropě specializuje na léčbu akné, kontroloval u Kitavanů výskyt jakékoliv formy akné, ať už jde o komedomy, černé tečky, těžké formy akné nebo jen jizvy po velkých bolácích z minulosti. Výsledky studie ale byly šokující. Místní lidé, tedy všech 1200 zkoumaných adeptů, nemělo žádný typ akné a dokonce ani jizvy, které by ukazovaly, že někdy pupínky měli.

Neexistuje člověk, který by akné trpěl

Vědci se tak domnívají, že na tomto ostrově v Pacifiku neexistuje jediný člověk, který by akné někdy trpěl. Kvalitu pleti do velké míry ovlivňuje strava, která je tu bohatá na čerstvé ovoce, zeleninu, hlízy, kokos nebo ryby. Místní navíc vůbec nekonzumují kávu, mléko ani alkohol nebo čaj. A pokud ano, tak jen ve velmi malém množství.

V jejich jídelníčku nechybí například sladký brambor maniok, jehož nejvýznamnější složkou je škrob, obsahuje však také jiné zdraví prospěšné látky, jako jsou sacharidy, vitaminy skupiny B, vitamin C, hořčík, draslík, železo, vápník, thiamine, riboflavin a niacin.

Krásnou pleť mají Kitavané i díky příjmu omega 3 mastných kyselin, které se nacházejí v rybím mase a mořských plodech. Spotřeba ryb a masa mořských živočichů je totiž mnohem vyšší než u Evropanů, Asiatů či Američanů. Rybí maso je v podstatě jediným, které místní jedí.

Fakt, že nekonzumují mléko, jen dokazuje, jak mohou mléčné hormony negativně ovlivňovat pleť. Kitavané mléko nepijí a vyhýbají se i většině mléčných výrobků.